Банкерът Левон Хампарцумян обяви, че не бива да се създават свръхочаквания за приемането на еврото в България, тъй като съществена част от промените вече съществуват заради валутния борд, в който действа левът от 1997 г. насам
Той изтъкна в сутрешния блок на БНТ, че ефектът от приемането на еврото ще бъде усетен от "икономически активните" хора.
Също така според него средата, в която България работи и се развива, ще стане по-стабилна и достъпна.
"За българина дали в джоба има евра, или левове, почти няма никакво значение", коментира той.
Хампарцумян подчерта, че поставянето на дата за присъединяването на България към еврозоната е прибързано. Чакалнята за еврозоната е около две години, но има технически параметри, които могат да отнемат и повече време.
Той е убеден, че България се връща в клуба на по-богатите и уредени държави.
Покачването на цените още при влизането в чакалнята за еврозоната Хампарцумян определи като спекулация.
По думите му, ако нещо стане рязко по-скъпо тук, българите ще ходят да пазаруват в Букурещ, Истанбул, Одрин, Солун, Скопие и т. н., както и обратно. Обикновено обаче нещата били балансирани.
Наивно е да се очаква България скоро да достигне стандарта на живот на Германия, изтъкна Хампарцумян, което не означавало, че у нас се живее толкова зле, тъй като една вечеря в ресторант в София излизала около три пъти по-евтино в сравнение с Франкфурт и Мюнхен например.
krasimir-yordanov-TdqSIuoa
на 30.01.2019 в 10:59:10 #3Опс, г-н Хампарцумян, с ресторанта във Франфуркт направо залитнахте като на поледица. За Вас би било добре това да него казвате повече пред много хора.
nsmilitia
на 30.01.2019 в 09:49:17 #2Прав си, че нямат, но като е така защо пълнят кафенета и дискотеки? Много ниска финансова култура има българина.
na vseki mm
на 30.01.2019 в 09:36:24 #1Хората нямат пари за хляб и кисело мляко, а този говори за вечери в ресторанти. На чужд гръб и 100 тояги са малко.