38% от населението на Европейския съюз (ЕС) е с психични заболявания. Това обяви психиатърът д-р Владимир Наков, цитиран от БНР, във връзка със Световния ден на психичното здраве, който се отбелязва днес.
Наков обясни, че когато се формулира проблемът за психичното здраве, най-често се виждат хората с тежка психична болестност. В действително обаче много голяма част от населението страдало от психично-здравни проблеми. Около 38 % била едногодишната болестност от психични заболявания в Европейския съюз, по различни оценки. Около 1 % от населението пък били с тежки психични заболявания.
Експертът обърна внимание на това, че има много голям процент неразпозната и нелекувана болестност, което се дължало на психиатричната стигма. Наков коментира също, че хората с психични проблеми се дискриминират.
За реформа в психиатричната помощ в истинския смисъл на думата не можело да се говори. По думите на д-р Владимир Наков правилата от 2002-ра са се влошили.
Тазгодишната кампания за Световния ден на психичното здраве се провежда под мотото „Психологическа първа помощ”. Фокусът й е поставен върху това всички хора, не само медицинските специалисти, да оказват психологическа и социална подкрепа на психично болните.
Хиляди хора с психични заболявания по света не получават адекватна грижа. Те до голяма степен са и дискриминирани.
psp_11
на 10.10.2016 в 14:41:14 #1Психическите заболявания са заразни. Затова до 1964 г. са ги въдворявали, за да не заразят нормалните. Оттогава броят им непрекъснато се увеличава независимо от броя на психоаналитиците и психолозите. За съжаление броя на психиатрите намалява...както и местата за пребиваване на болни... Това е обща тенденция към мутацията на населението, за да може само определни (затворени, предимно много богати) кланове да просъществуват, а другите да се самоизбият..