Статистиката в България по отношение на инсулта е драматична. Инсултът е водеща причина за смъртност в световен мащаб. С модерни методи той може да бъде предотвратен и лечим. Това обявиха на пресконференция от Асоциацията за инсулт и афазия от Българското дружество по неврология.

Инсултът коства много, обяви доктор Георги Георгиев, зам.-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Инсултът е предвидим и лечим, изтъкна той. Има сериозен прогрес в лечението на острата фаза на инсулта, по думите му.

Борим се с остарели схващания, подчерта председателят на Българското дружество по неврология акад. Иван Миланов. В около 40 болници у нас се прилага съвременно лечение на инсулта. Бюрокрацията не позволява пациентът веднага да бъде лекуван. Изискванията да той първо да бъде записан, а до 4 час трябва да му бъде приложено лечение. Миланов каза , че в момента на своевременното лечение пречат клиничните пътеки.

Около 20% от мозъчните инсулти се дължат на поражения по сънните артерии

Около 20% от мозъчните инсулти се дължат на поражения по сънните артерии

Да поговорим за мозъчните инсулти - едно от социално значимите заболявания

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията за инсулт и афазия инж. Дорина Добрева обясни, че ковид пандемията е спряла изпълнението на европейския план за борба с инсулта. Тази план включва профилактиката, както и новостите в лечението, а е проследяването и рехабилитацията на инсулта. Той трябва за обедини и националните планове за борба с инсулта.

По думите й изключително важна е темата за живот с инсулта. Амбицията е да се намали броят на инсултите и лечение на 90% от засегнатите. Освен това трябва да се стимулира здравословния начин на живот. Важен рисков фактор се оказва мръсният въздух. Всички трябва за работим заедно, каза Добрева. В 2/3 от европейските страни пациентите участват в разработването на националните планове. Предизвикателство остава осведомеността на населението по темата.

11 хиляди смъртни случая годишно заради мръсния въздух

11 хиляди смъртни случая годишно заради мръсния въздух

Лекари се включват в инициатива за повишаване на информираността