78% от хората са дали съгласие за донорство - 22% са отказалите до момента. Това каза за news.bg Д-р Марияна Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации по повод ежегодното отбелязване на Европейския ден на органното донорство и трансплантация "Частица от теб може да бъде за някого целият свят".
Д-р Симеонова посочи, че в Седмицата на донорството традиционно припомняме за хората, отишли си от този свят и дали шанс за живот на някой непознат. Освен това вниманието е насочено към неуморния труд на медиците за спасяване на човешки живот, който продължава дори, когато пациентът е починал.
Процедурата по доказване на мозъчна смърт се оказва много тежка. "Освен много медицински знания, напрежението е много голямо, когато се касае за починал човек", обясни д-р Симеонова. Самата процедура отнема над 48 часа.
"През миналата година до момента 42 човека са изпаднали в доказана мозъчна смърт, което е 6 донора на милион население", обясни д-р Симеонова. С тези данни България вече не е на последно място в ЕС по донорство, но все още е на едно от последните места.
"Това, което е важно да отбележим, че се доближаваме до 10 донора на милион население. Толкова са и хората, които статистиката сочи, че по принцип загиват от мозъчна смърт", обясни д-р Симеонова.
Проф. Димитър Петков от УМБАЛ "Св. Екатерина" заяви, че в момента има 19 чакащи пациенти в листата на чакащи за трансплантации на сърце. Най-често пациентите, които се нуждаят от сърдечна трансплантация не могат да се лекуват повече с лекарства и се налага или поставянето или на изкуствено сърце или сърдечна трансплантация.
"Ако няма донорска ситуация ние поставяме помпи, които подпомагат функцията на сърцето за около няколко години докато се намери донор", обясни проф. Петков.
По думите му болшинството от трансплантации са направени през последните четири години. "Имаме своеобразен рекорд през 2015 г. - девет трансплантации, миналата година седем, сега тази година до този момент са четири", каза още проф. Петков.