Все още не е ясно защо и как се е стигнало до размяната на бебетата в "Шейново". Болницата отказва да изплати обезщетение за разменените бебета.
Величка Костадинова, адвокат на болница "Шейново", поясни пред БиТиВи, че не е воден разговор между лечебното заведение и адвокатите на семействата, защото те не са искали такъв. Дали ще искат извънсъдебно решение на казуса, зависи от семействата, по думите й. Дори и на по-късен етап в хода на съдебното дело може да се стигне до споразумение.
Ангажираният от болницата за казуса консултант по медицинско право Мария Шаркова смята, че исканата сума е висока. Подобна сума е присъждана изключително рядко при много тежки увреждания или смърт на дете. По думите й този случай е прецедент. Това не означава, че трябва да се присъди безпрецедентно обезщетение, според Шаркова. Тя съветва спорът да се разреши с медиация. 4% от исканата сума е разходът за старт на делото, или 12 000 лева.
Пред БНТ представляващия едното семейство адвокат Стоян Стойков коментира: "Болницата по никакъв начин не се ангажира с всичко това, което анонсираха, че ще платят доброволно сума. От "Шейново" казват, че е прекомерно високо обезщетение, но никой от тях не е казал какво е реалното според тях обезщетение."
По думите му няма друг аналогичен случай и причинените неимуществени щети не могат да бъдат измерени.
Адв. Стойков очаква, че делото ще продължи година и половина - две. "През цялото това време тези родители и тези деца ще живеят отново в случая. Това предвижда психолигични експертизи", посочи той.
Припомняме, че всяко от семействата на двете деца настоява да получи по 300 000 лева обезщетение.
В петък лечебното заведение отказа да плати исканите суми. Около седмица по-рано стана ясно, че Столичният общински съвет също няма да отпусне пари за обезщетения.
Случаят с разменените бебета нашумя в края на 2022 г., след като една от майките се усъмни, че детето, което ѝ е дадено при изписването, не е нейно.
Прокуратурата започна проверка по случая. Медицинският надзор също започна проверка, в резултат на която бяха наказани няколко служители на АГ "Шейново".
На 13 януари бебетата бяха върнати на биологичните си родители.
NaskoZashtoto
на 30.01.2023 в 11:16:39 #2Адв. Стойков тъп ли е или само се прави?! Това, че до сега “ няма друг аналогичен случай” въобще не означава, че “причинените неимуществени щети не могат да бъдат измерени”. За тая работа си има закон, който овластява съда да прецени сам, по справедливост. Има обширна практика за обезщетенията за неимуществени щети при физически наранявания, както и при загуба на близък, която да послужи като еталон, а за продължителността и интензивността на тревогите и другите негативни емоционални изживявания на родителите и на самите деца може да се съберат доказателства. Отидат ли на съд, ще получат решение и ще трябва да се примирят с него, независимо дали им харесва! Виж друго е да се раздухва в медиите и адвокатите да се правят на велики, белким си спечелят някой нов клиент.
power
на 30.01.2023 в 10:08:51 #1Според хиената адв. Стойков делото ще продължи година и половина - две . Диктатура и изтребване на паразитиращата адвокатска чума !