Нова дигитална система за транскутанен кръвно-газов мониторинг е в експлоатация в САГБАЛ "Шейново" едва от три седмици. Дарена е от благотворителната инициатива "Българската Коледа". Завеждащият отделението по неонатология д-р Донка Узунова разказа за news.bg, че само преди месец е станало ясно, че лечебното заведение ще се сдобие с иновативния уред.
Досега в отделението са използвани системи за проследяване насищането на кръвта с кислород. По този начин се вижда с какъв ефект е дишането на децата - самостоятелно или в хода на терапия. Новото при този мониторинг е, че позволява измерването и на нивото на въглероден двуокис. Количеството му в кръвта показва функционалността на дихателната система. Дали кислородът може да достигне до тъканите и дали целият дихателен цикъл е достатъчно ефективен.
Когато новородените деца не дишат както трябва, в кръвта се натрупва голямо количество въглероден диоксид и този газ може да се улови обективно. Досега нивото на газовете се е проследявало чрез вземане на кръвна проба, което означава малките бебета да се бодат. "Целта в нашата специалност е да бъдем колкото може по-малко агресивни, по-малко инвазивни, по-малко болка и дискомфорт да причиняваме на децата", допълни д-р Узунова.
"Слагаме един сензор на мястото на измерване и можем да получим 24-часови непрекъснати данни за видовете газ и тяхното количество в кръвта", обясни още тя.
Дигиталната система се използва за по-добро диагностициране чрез непрекъснато наблюдение. Според лекаря добрата диагностика води до възможно най-добро лечение.
"При децата се следи всяка една функция и всяка една промяна в тяхното дишане. Целта е колкото може по-рано те да бъдат свалени от апаратната вентилация и да бъдат оставени на тяхното собствено дишане. Този процес може да отнеме минути, часове или дори няколко дни.
Това според д-р Узунова е нова стъпка към живота. Веднъж те се реанимират, втори път преодоляват дихателното си заболяване.
В последните пет години в болницата са проплакали за първи път около 12 000 новородени, от които 1300 са недоносените деца, а 2 500 са деца са били с други проблеми, които са лекувани в интензивен сектор.
Много голяма част от диагностиката на заболяванията включва транскутанни анализи.
Неонатологията е една от високотехнологичните дисциплини, затова болницата се опитва да бъде в крак с нововъведенията и световните изисквания, за да няма съмнения по отношение на диагностицирането и последващото лечение.
Кандидатстването за всякакъв вид апаратура се обсъжда съвместно с ръководството, като се дава анализ на разполагаемите уреди, каква е раждаемостта и каква е заболеваемостта. Освен това се правят и отчети за структурата на заболеваемостта, тоест как е преминало лечението на децата в болницата.
"Винаги се нуждаем и от други видове апаратура. Оборудвани сме за дейностите, които изпълняваме, в пълен обем, но много от нещата периодично имат нужда от подмяна или се обновяват протоколите за добра клинична практика", разказа д-р Узунова. Тя допълни, че при всеки нов консенсус по определен клас заболявания на европейско ниво, той се обсъжда в гилдията и всеки нов ред и начин на лечение изисква конкретната апаратура.
Изисква се и преценка на източниците на финансиране. Като дарения от фондации отделението по неонатология е получило два нови кувьоза.
"Имаме апарат за лабораторна диагностика, който е в такава степен на амортизация, че едва върши работа".
Половината от кувьозите също се нуждаят от подмяна, както и инфузионните помпи.
Налага се усъвършенстване на диагностиката при децата, заплашени от ретинопатия. Колкото в по-малка възраст оцеляват, толкова те са заплашени от определени усложнения. Увреждането на ретината от високи кислородни концентрации е именно едно от тях.
Към момента болницата работи с детската офталомология. Целта на неонатологичното отделение е всички диагностични и лечебни процедури на ретината да бъдат извършвани на място, за да не е нужно децата да бъдат транспортирани. Предстои изготвянето на документите, с които болницата ще кандидатства за необходимата апаратура.