Когато има некачествен закон, министърът, който го прилага, ли е виновен? Този риторичен въпрос задава във Фейсбук бившият здравен министър проф. Асена Сербезова по повод обвиненията на друг бивш министър на здравеопазването - проф. Костадин Ангелов, че тя е отговорна за недостига на лекарства в страната.

Тя посочва, че докладът на ДАНС относно "анализ на причините за недостиг на медикаменти в страната" е категоричен: прилаганата към момента на възложения от нея през 2022 г. одит на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък (СЕСПА) формула за изчисляване на недостига, е била в нарушение на закона.

Сербезова отбелязва, че одитът, проведен от "Информационно обслужване", е завършил с 30 препоръки въз основа на открити нарушения и грешки при изграждането на СЕСПА. Част от тях били краткосрочни и не изисквали законодателни промени като възстановяването на заложената от закона формула.

Променят формулата за недостиг на лекарства

Променят формулата за недостиг на лекарства

Има разминаване между информацията от аптеките и забранителния списък

Няма "формула на Сербезова" и няма промяна във формулата, категорична бе бившата здравна министърка.

Тя уточнява, че след установяване, че формулата е грешно приложена, в резултат на предложение от одитиращите, е разпоредила въпросната формула да бъде приведена в съответствие със закона.

"Твърдението, че спазването на закона е причина за недостиг, е внушение за неспазване и неуважение към законодателството, което не мога да приема от представител именно на законодателната власт. Като министър, когато до мен достигне доклад с констатация, че законодателството не е спазено, съм длъжна да предприема действия", подчертава Сербезова.

Костадин Ангелов сигнализира МВР и ДАНС за липсващите лекарства у нас

Костадин Ангелов сигнализира МВР и ДАНС за липсващите лекарства у нас

С искане да се извършат проверки във фирми, изнасяли медикаменти

В тази връзка тя отправя няколко въпроса:

  • Защо още от началото на функционирането на СЕСПА не е приложена формулата, която законодателите са приели?
  • Министерството на здравеопазването и лично проф. Ангелов като министър осъществил ли е контрол върху изграждането на системата? Ако да, как се обясняват не само сгрешената формула, но и останалите слабости в системата: липса на писмена следа за възлаганията и конкретните действия, измененията по софтуерния продукт; липсата на информация относно предварително тестване на промените или съгласуване на новите функционалности със заинтересованите страни, възможността за въвеждане на данни със задна дата и още много други?
  • Защо изграждането на СЕСПА се бави 2 години?
  • Защо през 2018 г. в Комисията по здравеопазване в НС се променя критерия за установяване на недостиг (от 100% на 65%) и какви са мотивите за това?

В заключение Сербезова заявява, че когато законодателството не осигурява ефективни възможности за противодействие на дефицита, законодателната власт, от която е зависело това, не следва да се оправдава с бивш министър, който единствено е приложил закона, такъв, какъвто е, независимо дали му харесва, или не.

Тя е категорична, че законодателите не следва да се оправдават с действия на министри, а да предложат реални механизми и законови промени за противодействие на недостига.