Българското здравеопазване би реагирало адекватно в случай на епидемия. Това показват данните на Индекса на глобалната здравна сигурност /GHS/, цитирани от БГНЕС.

Страната ни заема 61-о място в света от общо 195 държави.

Според индекса, измерващ способностите на здравните системи в света да се справят с евентуална епидемия, най-добре подготвените държави са Америка, Канада, Австралия, Тайланд, Франция, Великобритания, Швеция, Финландия, Дания, Швейцария, Нидерландия и Словения.

От друга страна Косово, Сомалия, Френска Гвинея и Тайван изобщо не присъстват в световния индекс, което поставя под въпрос техните способности да реагират при извънредни ситуации.

В групата, в която попада България, са повечето страни от Европа, Русия, Китай, както и части от Африка.

Починалите от коронавируса вече са 724, заразените – 35 000

Починалите от коронавируса вече са 724, заразените – 35 000

Над 6000 са в критично състояние...

Съгласно индекса страната ни има добро ниво на здравеопазването. Той сравнява България спрямо средните коефициенти за останалите страни от групата. Така например, ако средният коефициент на здравна превенция е 73, то у нас този показател е почти наполовина - 37.6. За сметка на това в установяването на болестите и поставянето на диагнози страната ни заема добро място - при международен индекс от 57 ние разполагаме с 53.3.

Индексът сочи още, че Румъния има по-високо ниво на здравна сигурност от България. Тя се нарежда непосредствено преди нас сред 195-те страни. Изпреварват ни и страни като Турция (40 място), Армения (44 място), Грузия (42 място), както и Сърбия (41 място). Преди нас са и Литва, Полша, Чехия, Латвия, Естония, Белгия и Чехия. Северна Македония обаче остава едва на 90 място.

САЩ са на първо място по сигурност на здравеопазването в света. В челната тройка се нареждат съответно Великобритания и Нидерландия. На четвърто място е Австралия, а след нея - Канада.

Ако светът бъде обхванат от епидемия, най-лошо ще се справи Екваториална Гвинея, която се нарежда на опашката в индекса.

Индексът е първата цялостна и сравнителна оценка на здравната сигурност на 195 страни в света, които спазват стандартите на Международните правила в здравеопазването.