Българското здравеопазване би реагирало адекватно в случай на епидемия. Това показват данните на Индекса на глобалната здравна сигурност /GHS/, цитирани от БГНЕС.
Страната ни заема 61-о място в света от общо 195 държави.
Според индекса, измерващ способностите на здравните системи в света да се справят с евентуална епидемия, най-добре подготвените държави са Америка, Канада, Австралия, Тайланд, Франция, Великобритания, Швеция, Финландия, Дания, Швейцария, Нидерландия и Словения.
От друга страна Косово, Сомалия, Френска Гвинея и Тайван изобщо не присъстват в световния индекс, което поставя под въпрос техните способности да реагират при извънредни ситуации.
В групата, в която попада България, са повечето страни от Европа, Русия, Китай, както и части от Африка.
Съгласно индекса страната ни има добро ниво на здравеопазването. Той сравнява България спрямо средните коефициенти за останалите страни от групата. Така например, ако средният коефициент на здравна превенция е 73, то у нас този показател е почти наполовина - 37.6. За сметка на това в установяването на болестите и поставянето на диагнози страната ни заема добро място - при международен индекс от 57 ние разполагаме с 53.3.
Индексът сочи още, че Румъния има по-високо ниво на здравна сигурност от България. Тя се нарежда непосредствено преди нас сред 195-те страни. Изпреварват ни и страни като Турция (40 място), Армения (44 място), Грузия (42 място), както и Сърбия (41 място). Преди нас са и Литва, Полша, Чехия, Латвия, Естония, Белгия и Чехия. Северна Македония обаче остава едва на 90 място.
САЩ са на първо място по сигурност на здравеопазването в света. В челната тройка се нареждат съответно Великобритания и Нидерландия. На четвърто място е Австралия, а след нея - Канада.
Ако светът бъде обхванат от епидемия, най-лошо ще се справи Екваториална Гвинея, която се нарежда на опашката в индекса.
Индексът е първата цялостна и сравнителна оценка на здравната сигурност на 195 страни в света, които спазват стандартите на Международните правила в здравеопазването.