Системата СЕСПА не работи ефективно. Нужни са законови промени, за да може тя адекватно да показва дефицитите на пазара. Системата проследява транзакциите между участниците в бизнеса с лекарствата. Това заяви в ефира на БНТ изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.

Той коментира темата за недостига на медикаменти. По думите му при отделните вълни на ковид е имало липса на различни лекарства. В момента има затруднение в доставките на антибиотици и медикаменти, използвани за лечение на респираторни заболявания, уточни Кирилов. Шефът на агенцията по лекарствата посочи, че има уверение от производителите, че недостига ще бъде компенсиран в идните седмици.

Недостигът на лекарства – един предизвестен дефицит

Недостигът на лекарства – един предизвестен дефицит

От няколко дни упорито ни залъгват, че проблемът може да се реши с въвеждането на мобилно приложение

Като един от основните проблеми той определи факта, че складовете могат да имат наличен медикамент и да го предоставят на търговец на едро и да бъде изнесен, ако не попада в забранителния списък на СЕСПА. Според него лекарствата, за които има недостиг, трябва да бъдат включени в забранителния списък на системата и да се спре износа им.

Богдан Кирилов подчерта, че държавата няма роля в заявяването на количествата лекарства.

По отношение на ваксините срещу COVID-19 той заяви, че се наблюдава все по-малък интерес. По думите му от началото на ноември 2022 г. са приложени едва 25 000 дози. Кирилов посочи, че в момента имаме налични около 3 000 000 дози ваксини, за които активно се търси реализиране. Той уточни, че е възможно голяма част от тях да бъдат бракувани, тъй като срокът им на годност изтича скоро.

Лекарства да не се продават като хляб и лимонада, настоява Меджидиев

Лекарства да не се продават като хляб и лимонада, настоява Меджидиев

Здравният министър продължава посещенията си по аптеките