Частните болници в Европейския съюз вече могат да купуват лекарства без да провеждат обществени поръчки, реши Съдът на ЕС. Здравният икономист Аркади Шарков заяви пред БНТ, че дебатът по въпроса у нас е политическа спекулация.
Той подчерта, че в никоя друга държава от ЕС частните лечебни заведения не са задължени да провеждат обществени поръчки. Според Шарков централизираният търг би трябвало да създаде равна основа за всички лечебни заведения.
"На всеки 6 месеца цените на лекарствата се актуализират, което намалява разликата в цените, на които купуват лекарства частните и държавните болници," коментира Шарков. Той определи решението на Съда на ЕС като положително както за пациентите, така и за инвестиционния климат в здравеопазването.
По думите на Шарков България има потенциал да се превърне в лекарствен хъб, което би могло да подобри достъпа до медикаменти и да насърчи икономическия растеж. Той също така подчерта важността на политиките за профилактика и превенция в здравеопазването, но отбеляза, че бюджетът за болнична помощ остава недостатъчен.
Шарков предложи изсветляване на цените на медицинските изделия, което би довело до по-голяма прозрачност и ефективност в здравеопазването. Той изрази надежда, че промените ще повишат ефективността на системата и ще доведат до по-добро здравно обслужване за пациентите.
насо
на 07.01.2025 в 08:55:37 #1Това не означава, че НЗОК трябва да поема разходите на частните болници.