Здравният министър Христо Хинков проведе работна среща с европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду, която е на посещение в България. На брифинг стана ясно, че тема на разговорите е била лекарствената политика, лечението на онкоболни пациенти и като цяло проблемите на здравеопазването.

Обсъдихме редица ключови здравни теми за ЕС, изтъкна еврокомисарят. Тя е представила идеята за фармацевтичната реформа, която вече се обсъжда в ЕП. Целта е да се създаде единен пазар за лекарствата в ЕС, който ще гарантира, че за всички граждани на общността има безопасни и иновативни лекарства. Недостиг на лекарства има в целия ЕС, стана ясно от думите на комисаря. Ще има списък на критичните лекарства за общността.

Обсъден и европейския план за борба с рака. Това е най-амбициозният план на ЕС, подчерта комисар Кириакиду. Тя отчете вече резултати по него като подчерта, че са актуализирани критериите за скрининг. 90% от европейските граждани, които отговарят на критериите за скрининг на рак на гърдата, на дебелото черво и на матката да преминат преглед до 2025. ЕС препоръчва контрол на качеството на скрининговите програми. Оказва се , че пациентите с рак срещат дискриминация при търсенето на финансови услуги. Затова и общността готви мерки в тази подкрепа.

Европейската комисия ще бори критичния недостиг на лекарства в ЕС

Европейската комисия ще бори критичния недостиг на лекарства в ЕС

Поставя се акцент върху най-важните липсващи лекарства

Стела Кириакиду приветства това, че България има план за борба с рака. Всеки 6-и европеец преди пандемията споделя, че има психично заболяване, затова и ЕС ще акцентира върху психичното здраве.

Трябва да променим нагласите към психичните заболявания, според еврокомисаря. Ще се работи и в посока за защита на психичното здраве на децата в Интернет. На свой ред министър Хинков гарантира, че правителството ще положи всички усилия за изпълнение на европейските цели. Протонен център у нас ще има с бюджетни средства, стана ясно от коментара му в отговор на въпрос. Имаме нужда от такъв център, категоричен бе министърът.

Забраната за износ на лекарства не е най-доброто решение, каза Хинков и обясни, че това е временно решение. Комисарят също критикува това решение, защото то създавало трудности пред достъпа на европейските граждани.

Асоциация пита защо се забранява износът на инсулин без анализ и дефицит

Асоциация пита защо се забранява износът на инсулин без анализ и дефицит

Решението било непрозрачно