Българското здравеопазване е едно от най-евтините в Евросъюза, заяви пред БНР здравният експерт и бивш министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев.

За една година България разходва около 600 евро на глава от населението публични средства. В ЕС няма страна, която да е под 3 хиляди евро на глава от населението, обясни той.

Семерджиев е застъпник на увеличение на здравната вноска, защото няма как цените на клиничните пътеки да бъдат актуализирани спрямо темпа на инфлацията. 

Над 80% от българите могат да посетят джипито си веднага

Над 80% от българите могат да посетят джипито си веднага

47% от хората са неудовлетворени от здравната система

"Не се събират вноските от близо 1 милион здравноосигурително задължени лица, което е административен проблем и би трябвало да се реши бързо. Ако се постигне нормална събираемост, ще има значително повече средства. Поне 800 милиона до 1 млрд. лева ще се влеят в системата", каза бившият министър на здравеопазването.

Според него лекарствената политика е в изключителна криза. За влошаването допринесла и бившият здравен министър Асена Сербезова, която е фармацевт по образование. С увеличението на публичните разходи в НЗОК за лекарства не е намалено доплащането, което е 80% от всички видове доплащания в здравната система. 

Лекарства има, но се търгуват като картофи за любими аптеки

Лекарства има, но се търгуват като картофи за любими аптеки

Складовете "криели" от някои аптеки определени медикаменти

Според изследване за достъпа до здравни грижи на "Тренд" и Експертен клуб за икономика и политика България е на първо място в ЕС по брой болници на население.

В страната има 53 болници на 1 млн. души. 37% от българите са удовлетворени от достъпа до здравни грижи, а 47% не. 80% от пациентите са недоволни, че не могат бързо да посетят личния си лекар или да стигнат до лекар-специалист.

Разработват мобилно здравно приложение за обща здравна информация

Разработват мобилно здравно приложение за обща здравна информация

Отпуснати са близо 50 млн. лв. за лекарства през НЗИС

В допитването най-голямо е неодобрението за доплащането на лекарствата. Всеки пети е спирал назначените му лекарства поради липса на пари. 53% виждат сериозен проблем при цените за прегледи. 27 на сто не са посетили лекар-специалист поради липса на средства.

Достъпът до здравни грижи в страната е доста по-бърз спрямо останалите европейки държави, коментират експертите, но пациентите доплащат 40% от здравните разходи.