Общият брой на регистрираните прегледи в електронен формат през Националната здравноинформационна система (НЗИС) надхвърли 47 млн. за последните 18 месеца. Това показват данните на Информационно обслужване.

Статистиката показва, че средно на ден се регистрират над 130 000 електронни прегледа от над 13 500 лекарски практики в цялата страна. Повече от 17 000 медици използват електронното документиране на извършените прегледи.

Информационно обслужване посочва, че НЗИС дава възможност за пълно електронно документиране и съхранение на всички извършени медицински прегледи. Модулът "Е-преглед" е основна част от личното медицинско досие на всеки потребител и дава възможност на всички граждани да имат пълна проследимост на заболявания, диагнози, назначени терапии, изследвания и др. Пациентите вече не трябва да пазят и носят всички издадени им хартиени амбулаторни листове, нито да помнят какви медикаменти са им били предписани и как са им повлияли те. Цялата информация е налична в електронен формат и може да бъде достъпена по всяко време.

Изпълнителният директор на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов заяви, че електронизацията на процесите в здравеопазването е изцяло насочена към защита на правата на пациентите. Според него чрез личното медицинско досие, което е достъпно през уеб портала my.his.bg и мобилното приложение "еЗдраве", гражданите могат да контролират здравната система, да я предпазват от злоупотреби и източване на публични средства.

Лекарите вече могат да издават електронни бели рецепти чрез мобилно приложение

Лекарите вече могат да издават електронни бели рецепти чрез мобилно приложение

Възможно е и медицинското направление за ТЕЛК да се изпраща по електронен път

Данните на НЗИС отчитат, че за около две години и половина са издадени малко повече от 34 милион електронни рецепти. Около 68 хиляди е-рецепти се обработват дневно.

Модулът "Е-рецепта" се използва ефективно от близо 3 600 аптеки в цялата страна и над 4 300 фармацевти. Онлайн системата за предписване и отпускане на лекарства е намалила драстично риска от неправилно отпускане на медикаменти.

Също така през НЗИС са издадени близо 30 млн. е-направления, като средно на ден системата генерира над 72 хил. направления. В пациентското досие могат да бъдат видени както актуалните издадени направления, така и вече изпълнените.

Реализираните електронни хоспитализации в болниците пък надхвърлиха 2 млн. Модулът за електронна обработка на приетите пациенти позволява на лечебните заведения да подават по електронен път извършените дейности по хоспитализация, дехоспитализация, лабораторни изследвания, консултации, издаване на епикризи и др. Средно на ден се регистрират по 10 000 електронни хоспитализации от 351 болнични заведения в страната.

По думите на Ивайло Филипов въвеждането на електронни услуги в здравеопазването спестява тонове хартия и помага за спасяването на хиляди декари дървесина.