В атаките и работата на Фонда за лечение на деца личи яростен стремеж на всяка цена деца да остават за лечение в България. Това заяви Надежда Цекулова в ефира на БиТиВи, която е бивш член на Обществения съвет към Фонда и един от организаторите на днешния протест в защита на работата на фонда.

Като пример тя посочи факта, че документите и случаите на деца, на които трябва да се поставят импланти и това да се случи у нас се придвижват изключително бързо, но когато става въпрос за скъпоструващо лечение в чужбина се изискват постоянно нови и нови експертизи. Освен това тези експертизи се изискват по такъв начин, че все едно се иска от родителите да ги придвижат.

Ваньо Шарков недоумява от грозната и заблуждаваща кампания срещу фонда

Ваньо Шарков недоумява от грозната и заблуждаваща кампания срещу фонда

Всичко е лъжа, според заместник-министърът

Като драстично нарушение на самите медицински практики Цекулова посочи, че становища се търсят и от хора, които не работят с деца, което е недопустимо от гледна точка на правилността на лечението, но и необяснимо.

Като друг начин за забавяне на работата на фонда, който не става известен публично, тъй като няма следи за него, Надежда Цекулова посочи преходния период от момента на подаването на документите до момента на официалната регистрация. Така документите на нейния племенник са подадени на 26 април, а официалната регистрация е на 10 май. Този преходен период никъде не се отчита, но на практика може да е решаващ за лечението на спешни случаи. Освен това така може да се пропускат и срокове за потвърждение на готовността клиниката в чужбина да поеме съответния пациент.

Според Бояна Петкова, също член на Обществения съвет към Фонда, документите на 28 деца, които е трябвало да бъдат разгледани на въпросното заседание на 20 април, когато ГДБОП направи срелищната си акция, все още не са придвижени.

Те са подадени началото или средата на февруари месец тази година, което вече е драстично забавяне.

Бояна Петкова посочи и че Министерството на здравеопазването е финансираща институция, а не медицинска и не би трябвало да се намесва в работата на Фонда за лечение на деца по чисто медицински и експертни въпроси. Бояна Петкова потвърди, че много от случаите се забавят с допълни искания за становища и експертни оценки.

В момента забавяне има и заради това, че работата на Фонда за лечение на деца като структура е разпръсната на няколко места – сградата на Центъра на обществено здрави, Министерство на здравеопазването и др. – и родителите се лутат между тези точки в София в очакване да получат някаква информация.

Нито Цекулова, нито Петкова коментираха обвиненията за неправомерно разходвани средства от бившето ръководство на фонда.
Петкова заяви единствено, че не може да приеме обвиненията, че се харчат много пари за лечение на деца. Какво означава много пари за лечение на дете, попита реторично тя.

Бояна Петкова посочи и че при бюджет от 3 милиарда за здравеопазване, едва 6 милиона лева са похарчени за лечение на деца в чужбина миналата година. "Какво са 6 милиона за деца на този фон", попита още тя.