"Въздушното замърсяване е обществен проблем. Той трябва да се реши в партньорство с всички заинтересовани страни - и държавни, и общински, и индивидуални подходи."
Това заяви пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, който е депутат от ПП/ДБ и заместник-председател на здравната комисия в парламента.
Той подчерта, че въздухът става все по-чист и това е научно доказан факт.
11 града у нас осъмнаха с мръсен въздух
В София концентрацията на прах е до три пъти над допустимото
"Въздухът става лека полека малко по-чист и по-малко вреден отколкото в миналото, но това не означава, че той не е вреден. През 2021 г. бяха приети новите стандарти за въздух на СЗО и те буквално бяха наполовина от това, което са били преди. Всяка година събираме все повече и повече данни, че нивата, с които преди сме се примирявали, имат измерим здравен ефект върху населението", посочи д-р Симидчиев.
Той обясни, че фините прахови частици (ФПЧ) могат да проникнат през белия дроб в кръвта, чрез която се разнасят из цялото тяло и увреждат всеки орган или система, като могат да бъдат засегнати дори костите. Д-р Александър Симидчиев отбеляза, че последиците са множество.
Той каза още, че смъртността в България в следствие на замърсяването на въздуха е в диапазона между 12 до 15 хиляди души на годишна база, или не по-малко от 1000 души на месец.
Според Симидчиев е нужно по-добро взаимодействие между министерствата на здравеопазването и на околната среда и водите. "Въздухът не е отговорност само на едно министерство, а е отговорност на всички," категоричен е той. Д-р Симидчиев отбеляза подчерта, че има много да се работи по темата. Той също призова МОСВ да проявява по-активно отношение към всички други.
Александър Симидчиев увери, че нивата на замърсяване в България не налагат ходене с противогази. "Това не е проблем, който може да решаваме на индивидуално равнище. Това е проблем, който можем да решим само като общност", обясни той. Симидчиев заяви, че всеки човек може да направи много неща, за да бъде въздухът по-чист, като според него 40% от проблема може да се реши с промяна на индивидуалното поведение.