Лекари и пациенти смятат за опасна идеята на Здравното министерство за изписване на медикаменти по INN.
Припомняме, предложението е лекарите вече да не предписват името на лекарството, а на активното вещество, което трябва да е в него.

Имаме проблем, който застрашава здравето и живота на българските граждани“, заяви председателят на Федерация „Български пациентски форум” Иван Димитров по време на пресконференция в БТА.

По думите му предложението на Здравното министерство е подкрепено със сериозното участие на Българския фармацевтичен съюз. „Министър Москов, много Ви моля, чуйте какво казват лекарите“, призова обаче Димитров.

Проф. д-р Емил Паскалев от Клиниката по нефрология и трансплантация в УМБАЛ Александровска очерта част от проблемите, които ще възникнат, ако идеята се приложи на практика.
Ако аз изпиша лекарства с общото генерично име, пациентът ще отиде в аптеката и ще получи лекарство, което аз няма да знам кое е“, коментира той.

По думите му под такова име могат да бъдат включени 2-3, а може и повече оригинални продукти. Всеки един от тези медикаменти обаче има специфичности, свързани с дозите за прием и комбинацията с други медикаменти, които пациентът приема.
Проф. Паскалев напомни, че лекарят проверява именно това, когато предписва терапията на пациента.

За конфликт на интереси между хуманен дълг и икономически интереси, предупреди доц. д-р Пламен Попиванов, ендокринолог и началник на Отделението по клинична дензитометрия и костни метаболитни заболявания в Университетска болница “Александровска“.

„Ние сме заинтересовани от медицинския резултат от лечението на пациентите ни“, поясни той. Доц. Попиванов напомни още, че ако пациент не е доволен, той сменя лекаря, не аптеката.
„Ние не живеем и не се изхранваме с лекарствата, както са аптеките“, заяви той.

Предложението на Здравното ведомство вместо да изпише вежди, ще извади очи, смятат още специалистите.