За пореден път семейството на малкия Байрям се сблъсква с наредбите на родната ни система за здравеопазване. Този път ТЕЛК комисия е отказала да даде инвалидна пенсия на бабата на Байрям, която стана донор на бъбрек, за да спаси внучето си.

Според решението на комисията бабата на Байрям няма право на инвалидна пенсия. Решението гласи, че жената е с 20% намалена трудоспособност, което бе е основание за получаването на пенсия.

Малкият Байрям се възстановява успешно след бъбречната трансплантация

Малкият Байрям се възстановява успешно след бъбречната трансплантация

Усмихва се за първи път...

Пред bTV бабата на Байрям Селима заяви, че е подала документи за ТЕЛК през месец януари тази година В Стара Загора. Решението на комисията излязло няколко месеца по-късно, в края на месец март. По думите ѝ след разговора с комисията, тя излязла разплакана заради отношението на лекарите към нея.

"Казаха ми да не работя, да не вдигам тежки работи", разказва жената. Тя сподели и че след операцията възстановяването е бавно, а болките продължавали и до днес.

До 2 месеца променят организацията на работа на ТЕЛК

До 2 месеца променят организацията на работа на ТЕЛК

Системата на ТЕЛК работи колкото и позволяват възможностите, а те очевидно не са много големи, коментира Минчо Коралски

Според решението на ТЕЛК жената е с 20% увреждане и няма право на пенсия. Оказва се, че в България съдбата на всички донори като нея е решена чрез действащата Наредба за медицинска експертиза. Съгласно наредбата при загуба и отпадане на един бъбрек при здрав друг бъбрек, работоспособността на лицето се намаля с 20%.

Излиза, че въпреки предписанията на лекарите в Германия, бабата на Байрям трябва да се върне на работа. Към момента семейството се издържа от заплатата на дядото на Байрям и инвалидната пенсия на детето, обяснява още Селима.

Успешно трансплантираха бъбрек на 9-годишния Байрям

Успешно трансплантираха бъбрек на 9-годишния Байрям

Детето се чувства добре

Припомняме, в началото на миналата година историята покрай Байрям придоби широка общественост. Байрям трябваше да замине за операция в Германия през февруари с осигурени средства за трансплантацията от Фонда за лечение на деца. В последния момент обаче Министерството на здравеопазването не разпиха формуляра за пътуването, защото детето можело да бъде оперирано и в България.

След широкия обществен натиск Байрям все пак беше одобрен за лечение в чужбина и замина на 27 март за Германия с баба си, която е неговият донор на бъбрек.

Детето беше оперирано в края на месец юни.