Чрез изграждането на електронна система и създаването на централизирана обществена поръчка за лекарствени продукти за болничните заведения ще се изпълнят предписанията на Европейската комисия за провеждане на прозрачни и ясни обществени поръчки в сектор здравеопазване. Това обявиха от пациентски организации "Заедно с теб". От неправителствената организация подкрепят централизираното договаряне на електронна платформа.
Припомняме, че по-рано здравният министър в оставка Петър Москов много подробно отговори на притесненията относно централизираното договаряне.
От "Заедно с теб" смятат, че системата ще даде възможност да се приложат най-добрите европейски практики за изразходване на публичен ресурс. Както в писмото на Москов, така и в позицията на НПО-то, се посочват за пример Италия и Скандинавските страни, където след прилагането на същата система, цените на закупените лекарствени средства са намалени с 18 и 20 %.
Изтъква се, че лечебните заведения вече няма сами да договорят с доставчиците цени за малки количества лекарства. Те ще изпращат заявките си към електронната платформа, която ще обединява всички получени заявки за всеки отделен медикамент. Ще се търгуват общите количества. Когато обемите се окрупнят, ще се постигне значително по-ниска цена за медикамент, убедени са от "Заедно с теб". Възможност за участие в системата щели да имат всички лечебни заведения на територията на страната, както и регистрираните доставчици.
Фактът, че процедурата е обявена за всички лекарствени продукти от Приложение 2 на Позитивния лекарствен списък бил от полза за пациентите. Причината е, че по този начин няма да се ограничава конкуренцията и нелоялно насочване към един или друг производител.
От НПО-то приветстват условието в обществените поръчки да са включени всички видове опаковки от даден лекарствен продукт.
В писмото до медиите от организацията посочват отговора на различни лечебни заведения до Здравното министерство за изисквания от тях минимален остатъчен срок на годност. Той в момента е между 75 и 60 %.
Отчита се като позитивно и това, че обществената поръчка е за ориентировъчни количества. Те са определени на базата на потреблението на лечебните заведения през 2015 г. Годишният резерв е от допълнителни 30 %. Ако количествата от дадено лекарство намалеят, то за него ще може да бъде обявена нова отделна обществена поръчка.