Проф. Асен Балтов, изпълнителен директор на "Пирогов" обясни пред БНТ, че "изпращат "Пирогов" с увеличение на дълга в размер на 2 млн. лева. 14 млн. лева са дължими без просрочие, което е добре за болницата, тъй като задържаме нивото на дълга на едно ниво при по-тежки условия. През годината през болницата са минали 211 000 пациенти, 44 000 от тях са приети на лечение".
Ще бъдат увеличени заплатите, но е трудно да се каже с колко точно, предстоят преговори със синдикатите, да се направят разчети, за да преценим какво да бъде оттук-нататък, коментира проф. Балтов.
Във всички държавни болници има остър недостиг на медицински сестри, обясни той.
Състоянието на двете деца, които пострадаха от пиратки преди дни, е стабилно, но едното е с ампутирани два пръста на ръката, настанено е в детска реанимация, най-вероятно днес ще бъде изведено от там, другото е с лицеви травми, разкъсване на устна и шевове.
"Винаги апелираме да се внимава, за съжаление тази година инцидентите започнаха по-рано от обикновеното", добави проф. Балтов.
"Винаги осигуряваме резерв от 163 легла, които ползваме при извънредни ситуации. Периодът на престой на пациенти е 4-5 дни. Когато дойдат празници, обичаме да сядаме на трапези, което понякога води до тежки проблеми и злоупотреби с алкохол. Тези неща не можем да ги спрем, но имаме готовност да помогнем на такива хора", коментира той.
Припомняме, в ачалото на миналата седмица служителите от УМБАЛС "Пирогов" излязоха за шести път на протест срещу ръководството на заведението. И този път медици, медицински сестри и персонал от болницата се обявиха против водената от ръководството политика и планираните структурни реформи в заведението.
Въпреки срещата с ръководството, медиците бяха категорични, че протестните действия ще продължат докато министърът на здравеопазването Кирил Ананиев не се благоволи да проведе разговор с тях.
Припомняме, първият протест на служителите на "Пирогов" беше на 5 декември. Тогава те поискаха оставката на директора на заведението проф. Асен Балтов.
На следващия ден, 6 декември, по време на втория протест, недоволстващите представиха и мотивите си за исканата оставка. Припомняме тези мотиви без редакторска намеса:
1. Стихийни и необмислени действия и Заповеди на изпълнителния директор, нарушаващи естествения ритъм, влошаващи работната обстановка, което очаквано води до изчерпващото се търпение на персонала. Визираме "Структурни промени", които се изразяват в промяна на абревиатурата от клиники в отделения, която от своя страна изисква поставяне при шестмесечен изпитателен срок на работа на лекари с доказани професионални качества. Подобно действие преди всичко е подчинено на личностни взаимоотношения и неприемливи опити за реваншизъм с цел отърваване от "неудобните".
2. Скандални назначения и неоправдано раздуване на административни длъжности с високи трудови възнаграждения за сметка на медицински служители, свързани пряко с лечебния процес. (пример от последните дни: назначаване на зам. директор по административна дейност - началника на кабинета на служебния министър Илко Семерджиев, когато в същото време болницата разполага с Директор Дирекция административни дейности).
3. Некомпетентно управление с уклончиви мениджърски похвати на болницата, отразено в прогресиращо лошите финансови резултати за последните осем месеца от управлението на проф. Балтов.
4. Лоша/изцяло липсваща кадрова политика в посока задържане и мотивация на лекари специалисти, хабилитирани лица и специалисти по здравни грижи.
5. Прилагането на недобри медицински практики води до страх и демотивация сред персонала в и без това напрегнатото ежедневие, нарушават се основни принципи на работа по стандарти с последващо недоверие от страна на пациентите и намаляване на техният приток към болницата.
7. Ежедневни са опитите за системно нарушаване на трудово-правни разпоредби, касаещи трудово-правни отношения със служителите.
8. Създаване на изключително голямо напрежение сред лекарите-специализанти, заради изготвяне на месечен график с дежурства не в клиниките за специализация, а на входа на Болницата, което е унизително и е сериозна предпоставка за загуба на млади кадри. Считаме тази ситуация за недопустима.