От агенцията по горите предупредиха, че ситуацията с разпространението на птичи грип става сериозна и затова разпространиха списък с мерки за сигурност. В него се казва, че задължително не трябва да се пипат и пренасят болни или мъртви птици.
При съмнения, хората могат да подават сигнали в цялата страна на спешния телефон на Българска агенция по безопасност на храните - 0700 122 99, или на спешната телефонна линия - център 112, където сигналите за диви птици ще бъдат предавани в дежурния център на Изпълнителна агенция по горите.
Болестта e опасна и за човека и затова от агенцията предупредиха, че ловците трябва стриктно да спазват мерки за безопасност при лов на пернат дивеч и боравене с диви птици.
Според данните за грипа, той се разпространява от дивите водоплаващи птици. При сезонните миграции те участват в разпространението на болестта в отделните държави и континенти.
Те са основен източник за зараза за домашните птици, чрез директен контакт около водоемите и влажните зони, както и индиректно чрез фекалиите, съдържащи високи концентрации на вируса.
От агенцията съветват и как да се разпознава болестта при дивите птици.
При дивите патици например и други водоплаващи птици вирусите на инфлуенцата се намножават в слаба степен и не предизвикват видими признаци.
При фазаните и други диви кокошеви птици грипът причинява много висока заболеваемост и смъртност, които могат да достигнат 100%. В тези случаи са характерни кръвоизливи и некротични процеси по вътрешните органи, подуване на главата, врата и краката, некоординирани движения, парези, диария и смърт.
Сред мерките, които трябва да се спазват, са уведомяването на официален ветеринарен лекар за всяка висока смъртност при диви птици, както и стриктно спазване на лична хигиена при боравене с трупове на пернат дивеч.