413 легла за активно лечение на деца в 10 кв.метра стаи, плюс мобилно легло под формата на фотьойл за родител, 25 клинични структури, 5 структури без легла. Това са част от предложенията на експертната група, която изготвя проекта за Нова детска болница в Горна баня. Координатор на проекта е директорът на Национална педиатрия "Иван Митев" д-р Благомир Здравков, като задачата му е възложена от Министерство на здравеопазването.

Проектът е изготвен и вече предаден в Министерство на здравеопазването, като в него участие са взели всички ръководители на ключовите детски структури - проф. Христо Шивачев, началник Детска хирургия в "Пирогов", проф. Анна Кънева, директор на Детска секция в Национална кардиологична болница, Боряна Аврамова, началник отделение на Детска онкохематологична болница, проф. Николай Литвиненко, председател на Българска педиатрична асоциация. Цялото ръководство на проекта за изграждане на детската болница е възложено на Здравната инвестиционна компания под егидата на проф. Елена Пенева. Следват корекции на неправителствени организации и други заинтересувани страни, след което Министерство на здравеопазването трябва да го утвърди.

Новата детска болница от какво има нужда - ще се анализира, терен си има

Новата детска болница от какво има нужда - ще се анализира, терен си има

Тема на поредната кръгла маса

Пред news.bg д-р Благомир Здравков обясни подробностите. Леглата за малките са 413, като за родителя не се предвижда активно легло, а мобилно, тъй като родителят така или иначе се включва в дейности по подпомагане на грижите за детето. Но придружителят може да е спокоен, тъй като за него се предвижда да може да остава до детето си, като дори му се осигурява специално спално бельо. Легла за родители в отделението за неонатална грижа не се предвиждат. Площта на стаите е предложено да е 10 кв. метра, съобразено със западните стандарти в детски болници.

Какво ще има в 25-те клинични структури? Всички съществуващи структури в Педиатрията, като се добавят коремна хирургия за новородени, гръдна хирургия за новородени, цялата Педиатрия на "Пирогов", Детска ортопедия, детска шокова зала с общо педиатрично Спешно отделение, Клиника по детска анестезиология и интензивно лечение, цялата детска секция на Национална кардиологична болница с общо отделение: Детска кардиология, Детска кардиохирургия, кардио-реанимация, Клиниката по детска онкохематология на ИСУЛ. 5-те структури без легла ще са диагностично-консултативни и академични.

Включени са и нови дейности - напр. транспортно звено за новородени за цялата страна и за деца до 18 г., Информационно-консултативен център за специалисти, т. нар. "телемедицина". Така джипита и лекуващи се деца в болниците в останалата част на страната ще могат да се свързват при проблемно състояние, за да реши дали малкият пациент е за преместване в Националната детска болница, за продължение на съществуващо лечение в града си или за домашно лечение.

Транспортът ще е осигурен, включително и хеликоптерен. Като министърът на здравеопазването иска площадката да е на покрива, което за д-р Благомир Здравков оскъпява значително проекта, поради което той предлага да е пред болницата. Колко лекари ще са необходими и има ли достатъчен брой специалисти в България - отговорът е "да", но се търсят медицински сестри.

Препоръчва се още адекватно европейско заплащане, а за медицинските сестри освен да е повишена заплатата, и да е диференцирана, според това дали е болнична или реанимационна сестра.

В този месец се състоя и дискусия по темата, като по всичко изглежда, че след години наред ходене по мъките и спорове около терени, скелета и загубени милиони и време, най-накрая проектът за Национална детска болница в България се задвижи. Дискусията премина в критики, спорове, но стана ясно, че строежите и архитектурните решения вече вървят, лекари предлагат дейности, а НПО - изисквания и критика по всяка точка. Министерски съвет прие проекта, а Столична община одобри терена.

Препоръчва се да се използва и опит от проекта за Детска болница в Бургас. От общо изказаните мнения на експертите изглежда, че основният срок, който се дава столицата на България да има Национална детска болница - е около 2 години.

Националната детска болница - един 43-годишен мираж

Националната детска болница - един 43-годишен мираж

В духа на наближаващите празници да си позволим и да помечтаем - една 43-годишната летаргия да свърши