Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев призова отиващото си от власт правителство или следващото, задължително да намерят начин да продължат дейностите по превенция на ХИВ/СПИН.

Това стана по време на семинар в столицата, посветен на ранната диагностка и навременното лечение на ХИВ/СПИН.

Пред News.bg д-р Хасърджиев изрази безпокойството си относно проблема с изтеглянето на финансовата помощ от Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

Глобалният фонд много години подред финансирал дейностите в България, благодарение на които имало безплатно изследване на ХИВ в цялата страна. "На практика той трябваше вече да е спрял, но продължават и продължават да удължават периодите", коментира д-р Хасърджиев. По думите му за още 6 месеца има осигурено някакво финансиране.

"През това време, да се надяваме, че правителството в оставка или новото правителство, ще приеме програма, която да продължи дейностите", изтъкна той. Ако няма такава програма, кабинетите за безплатно изследване щели да се разпаднат.

Хасърджиев предупреди, че ако това се случи, България може да последва съдбата на Румъния, чието правителство подценило ситуацията и буквално за една година, след оттегляне на Глобалния фонд, разпространението на инфекцията се увеличило с 10 пъти. В момента в Румънците се чудят как да лекуват пациентите.

Шефът на Националната пациентска организация изтъкна и ползите от ранната диагностика. "Много хора не се изследват, защото се страхуват от резултата, но всъщност резултатът не е толкова страшен", коментира д-р Хасърджев.

СПИН е едно хронично заболяване, което напълно се лекува, и хората не са инфекциозни вече, подчерта той. По-страшно е, ако хората не се изследват и са развили усложнения, защото има и такива случаи в България. Минали са няколко години от заразяването им, то не е открито, докато инфектираните, когато са направили тежки пневмонии или развили някои ракови заболявания, и са влезли в болница по друг повод.

Не винаги изследванията улавят заразата веднага след рисковия полов акт. "При бързите тестове е необходимо да минат няколко месеца, преди те да позитивират, но има и бързи тестове, които много по-рано хващат инфекцията", обясни д-р Хасърджиев. Между 3 и 6 месеца са необходими, за да могат бързите тестове да позитивират след рисков контакт.
При лабораторните изследвания - чрез взимане на кръв, търсене на генетичния материал на вируса, може да се открие една много ранна инфекция - буквално в рамките на дни.

Шефът на Националната пациентска организация изтъкна, че е налице голяма революция в лечението. На практика ХИВ вече не е смъртоносна заплаха, заяви той и допълни, че лечението контролира заболяването. По думите му вирусът изчезва от кръвта на болните. Затова най-новите световни препоръки са всички да започват лечението веднага при диагностицирането си, за да се спре разпространяването на инфекцията и заразяването и на други хора.

"Не е страшно човек да е инфектиран, страшно е да не знае", категоричен е д-р Хасъджиев

Националната пациентска организация също провежда кампания за безплатни изследвания. Инициативата е започнала във Варна и ще продължи в Русе, Благоевград, Велико Търново и Пловдив през януари и февруари.

В световен мащаб 36,7 млн. души живеят с ХИВ, сочат данните за 2015 г.
През 2016 г. в България са регистрирани нови 193 българи с ХИВ-инфекция, като изследваните са над 263 900 души, сочат актуалните данни на Здравното министерство. В 88% от новорегистрираните случаи у нас се касае за инфектиране по сексуален път, обяви Петър Цинцарски , консултант в Програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, финансирана от Глобалния фонд.

С новите 194 случая общият брой на всички носители на ХИВ в страната е 2 460 лица. Запазва се тенденцията от последните години, броят на новорегистрираните мъже да е над 5 пъти по-голям от броя на жените.