Работодателят може да получава информация по електронен път от НОИ за издаден болничен, а службите по трудова медицина да контролират дали съответният работник се лекува.
Това заяви пред БНР д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС).
Лекарският съюз подкрепя работодателите за становището им първите три дни болнични да се плащат от държавата, стана ясно от думите на Брънзалов.
В същото време общопрактикуващите лекари смятат, че темата с "фалшивите болнични" се преекспонира. Целият проблем според д-р Брънзалов тръгва от първите три дни на болничните. Според БЛС те трябва да се плащат "от този, който прибира парите от осигуровките".
"Не приемаме израза "фалшив болничен лист", каза д-р Николай Брънзалов. Досега поне аз, а пък не знам и някой от моите колеги да го е видял как изглежда. Взе да се повтаря този израз и хората започнаха да свикват с него", допълни Николай Брънзалов.
Еднолично никой - било то човек или организация, не може да определи дали даден болничен лист е "фалшив", ако той не кореспондира директно със здравословното състояние на пациента, подчерта д-р Брънзалов. Лекарят няма нищо общо с последващия контрол за това какво прави пациентът, след като излезе от кабинета му, категоричен е той.
"Лекарят, който издава болничния лист, ние не можем да се съгласим, че трябва да осъществява контрола върху режима", каза той.
Според д-р Брънзалов службите по трудова медицина трябва да анализират за повишаването на заболеваемостта в съответната фирма. "Защо не и да се верифицира болничният лист, издаден от някой друг лекар", запита той.
Д-р Николай Брънзалов се позова на данни, че най-много болнични се издават във фирмите с персонал до 9 души и в такива над 500, сочи статистиката.
Той призова службите по трудова медицина да анализират високия процент заболеваемост в някои предприятия.
Заплащането на първите три дни от болничния от работодателите е била временна кризисна мярка отпреди десет години и тя е останала постоянна. По думите на д-р Брънзалов работодателят заедно с работника вече е платил процента осигуровки за болничните.
Заместник-председателят на Лекарския съюз подчерта, че становището на общопрактикуващите лекари се базира на статистика. Заболеваемостта нараства с възрастта. За повишаването на заболеваемостта у нас има обективни причини - застаряващото население, посочи Николай Брънзалов. Най-много болнични се издават не по празниците, а в периода на сезонния грип - през януари и февруари, уточни той.