Столичните фармацевти са против промени в ръководството на Изпълнителната агенция по лекарствата. Това се посочва в позиция до медиите от председателя на Регионална фармацевтична колегия София-столична магистър-фармацевт Венелин Сапунджиев.

Позицията е във връзка с информация за възможни промени в ръководството на агенцията. Сапунджиев предупреждава, че подобни промени биха довели до сътресение в сектора. Това неминуемо щяло да се отрази върху дейностите на медицинските специалисти в сектора и опазването на здравето на българското общество.

Венелин Сапунджиев изтъква, че през последните две години и половина Изпълнителната агенция по лекарствата е стабилна. Тя работи добре с всички от фармацевтичния сектор. Били прекратени порочните практики за подпомагане на определени фирми и проверките с цел преразпределение на пазара на аптеките.

Решенията се вземат по законосъобразност, не се толерират определени икономически субекти. При работата са водещи експертността и професионализмът. Имало и реално сътрудничество с други организации от фармацевтичния и здравния сектор, посочва Венелин Сапунджиев.

Той подчертава, че до този момент агенцията не е имала и толкова активна международна дейност. Това личало както по отношение на Европейската агенция по лекарствата, така и относно Световната здравна организация и съвместните им проекти и дейности.

Сапунджиев отчита, че е постигната целта агенцията да работи експертно, професионално и с еднакви правила за всички. Към момента работата й видимо не се повлиявала от политически и лобистки интереси.

Фармацевтите намират за притеснителен факта, че с политическите промени в страната, се обмисля и прави кадрова реорганизация в институции с нормативно вменена високоотговорна функция, свързана с опазването на човешкото здраве. Те питат как да очакват, че агенцията по лекарствата ще работи добре и питат след изборите пак ли ще се правят рокади.

Сапунджиев предупреждава, че подобни промени засягат целия сектор - всички практикуващи фармацевти, фирмите-производители, търговци на едро и дребно с лекарствени продукти, както и пациентите. Причината е, че агенцията осъществява контрола по производството, вноса, съхранението и отпускането на лекарствените продукти, клиничните изпитвания, безопасността на медицинските изделия.

В фармацевтична колегия София-столична членуват над 2300 магистър-фармацевти, работещи във всички направления на фармацията - открити и болнични аптеки, в представителства и дистрибуторски компании, в институции и университети, занимаващи се с производство на лекарствени продукти, клинични фармацевти.

Като неин председател Венелин Сапунджиев изразява пълната си подкрепа за настоящия директор на агенцията по лекарствата доц. Асена Стоименова и екипа й. Той посочва, че е воден от постигнатия напредък в утвърждаването и спазването на нормативните правила и експертността при работата с всички от фармацевтичния сектор.

Сапунджиев изразява надеждата си политиците да следват здравия разум и да се водят от хуманни цели в името на обществения интерес, а не от краткосрочни конюнктурни цели.