Проблемът с тютюнопушенето у нас изисква спешни и радикални мерки, заявиха участници в кръгла маса, организирана от инициативата "България без дим" и Коалицията за живот без тютюнев дим. Според проф. д-р Иван Груев, бъдещ председател на Дружеството на кардиолозите в България, не трябва фокусът да пада само върху вейповете, а да се изгради цялостна стратегия. "Хиляди деца пропушват благодарение на вейповете и след това преминават към устройства с нагряване, защото те са модерни. Въпросът е не само законодателен, а и културен - трябва да създадем обществена нетърпимост към този проблем", коментира той. България продължава да е сред водещите страни в ЕС по разпространение на тютюнопушенето и смъртност от сърдечно-съдови заболявания, а спешните мерки са от решаващо значение за здравето на обществото, добави още проф. Груев.
Според Маша Гавраилова от Коалицията за живот без тютюнев дим в законодателството трябва да се въведе терминът "употреба на всички възможни изделия", а не само "тютюнопушене", за да обхване и новите форми на зависимост. Сред останалите предложения са създаване на междуведомствено звено към Министерския съвет, което да координира политиките срещу тютюнопушенето, както и засилване на контрола от институциите. В тази връзка се предлага в проверките да бъдат включени и полицаи, за да могат да се налагат ефективни санкции. Освен това гражданските организации предлагат за затваряне на заведения нарушители за срок от един месец при установени нарушения.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова изрази пълна подкрепа за цялостна забрана на рекламата на тютюневи изделия. Тя предложи към междуведомственото звено да се създаде лаборатория за изпитване на продукти с неизвестно съдържание, за да се оцени тяхната опасност за живота и здравето на непълнолетните. Филипова подчерта необходимостта от бързи и крайни мерки за защита на децата и обществото.
Кръглата маса се проведе във връзка с отвореното писмо "Стига вейпове, тютюн и гибел!", изпратено на 27 януари 2025 г. до институциите. В него 22 граждански организации настояха за изпълнението на седем ключови мерки, които да гарантират ефективното спазване на законите за ограничаване на тютюнопушенето. Сред тях са: промяна на законовите дефиниции за "пушене" и "закрити обществени места", така че да включват всички изделия, включително вейпове и нагреваеми устройства; въвеждане на масирана просвета сред учащите за вредите от тютюневите изделия; пълна забрана на рекламата и спонсорствата от тютюневата индустрия; рязко повишаване на акцизите върху всички тютюневи изделия, за да станат по-недостъпни за младите хора.