380 милиона души в света страдат от хорнична обструктивна белодробна болест (ХОББ). В България честотата е 10% от населението над 40 години. Това обясни д-р Николай Янев - пулмолог в УМБАЛ "Св. Иван Рилски". 

Това е хронична болест и прогресира, по думите му. За съжаление няма лечение.

До развитие на ХОББ освен тютюна, водят и замърсения въздух, експозиция на вредни частици и газове, дефицит на алфа-1-антитрипсин. При 75% от случаите на ХОББ у нас се дължат на тютюнопушенето.  Електронните цигари и пури също водят до ХОББ.

Астматиците са по-предразположени към острите форми на заболяването. А какви за симптомите- задух,  кашлица, хрипове, умора. Доктор Янев обясни, че ХОББ се диагностицира със спирометрия. Тя различава астма от ХОББ и дава данни за тежестта на заболяването.

Четири са степените на болестта. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е хетерогенно състояние на белия дроб, характеризиращо се с хронични респираторни симптоми (задух, кашлица, отделяне на храчки, и/или екзацербации, дължащи се на аномалии на дихателните пътища (бронхит, бронхиолит) и/или алвеолите (емфизем), които водят до персистираща, често прогресивна обструкция на въздушния поток.

Пациентите с ХОББ в световен мащаб са около 380 млн. души и заболяването е третата водеща причина за смърт. По данни на НЗОК за 2023 г. диагностицираните пациенти с ХОББ в България са 90 619 души, което е с малко над 2000 повече спрямо предходната година.

Специалистите препоръчват на пациентите ваксинация срещу грип, коронавирус, пневмококова ваксина.

Децата ни на първо място в Европа по пушене

Децата ни на първо място в Европа по пушене

40% от подрастващите у нас са пушили и са пили алкохол поне веднъж