Младите лекари не искат да работят за под 1500 лв. начална заплата. Това обяви пред журналисти вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов. Лекарите у нас остават с най-ниски заплати. Колегите им в Германия получават с 10-15 пъти по-високи заплати.
Кокалов изтъкна още, че в Норвегия заплатите били още по-високи от тези в Германия и затова германските лекари емигрират там.
Вицепрезидентът на КНСБ взе участие в дискусионен форум на тема: "Европейски социален диалог в здравеопазването. Предизвикателства в България".
"Ако не се погрижим заедно - управляващи, работодатели и синдикати, да нарастват с бърз темп доходите, ще нараства миграцията", каза д-р Кокалов. По думите му, няма как с ниски доходи да намерим добри специалисти.
Запитан защо повече от 10 години говорим за това, че лекарите напускат страната заради ниски доходи и нищо не се променя, д-р Кокалов посочи, че този въпрос трябва да бъде зададен на политиците. Трябвало да има план, който във времето да полазва как ще нарастват доходите на медиците. По думите му, ако това се случва с ниски темпове, кадрите ни ще продължават да изтичат.
"Пред много екипи на Здравното министерство сме казвали, че поне при началните заплати трябва да има някакво нормално съотношение", подчерта вицепрезидентът на КНСБ. Например най-обикновеният труд да бъде с минимална заплата, сестрите да започват с две минимални, а начинаещият лекар да започва с три минимални заплати.
"В България колкото болници, толкова и различни заплати", констатира д-р Кокалов. По думите му, в България е надделяло търговското мислене по отношение на здравеопазването. Той се обяви против това и подчерта, че здравеопазването е особен вид стока - не може да го предоставяме като салам и сирене. Има разлики от 10-20 пъти в заплатите на лекарите в различните болници - общински, частни, университетски.
Част от болниците изпълнявали функции, независимо че не могат да печелят. Затова д-р Кокалов предлага такива лечебни заведения да станат "защитени болници", какъвто пример има в САЩ.
Федералното правителство отделя средства и подпомага такива болници, които са на загуба, за да могат хората да се лекуват.
Д-р Кокалов смята, че трябва да се създаде фонд, който да се подпомага от държавата и той да финансира защитените болници.
"Здравеопазването няма политическа краска", категорична е Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване в парламента. Тя допълни, че диалогът и съгласието ще бъдат ключови за нея. Дариткова изтъкна, че няма здравна система, която да удовлетворява на 100% държавите в ЕС.
Тя е категорична, че трябва да се справим с един от най-сериозните проблеми на българската здравна система - изтичането на квалифицирани кадри. Инвестициите в кадри се възвръщат след време, заключи Дариткова.
buryan-kirov
на 05.06.2017 в 09:27:06 #2абсолютно нищо не ми плащаш разпенения, виж най напред колко станаха таксите за това и онова, колко за преживяване, колко за литература, колко изгубен приходза това време и тогава се пени......аман от чугуни...
Арахангел Михаил
на 04.06.2017 в 13:36:23 #1Да се въведе незабавно 5 години задължително разпределение на докторите, завършили медицина и стоматология с държавна поръчка! Откъде-накъде аз ще им плащам безплатното образование, а те ще рекетират обществото на тази ограбена свръхбедна държавица с безумни и необосновани искания. Ето, и полицаите пак наскачаха да искат още, та на петдесетина лазарника да са млади запазени пенсионери с начален капитал за собствен бизнес, взет от джоба ми!