9-годишното дете със спинална мускулна атрофия, на което беше отказано лечение в Румъния въпреки издадения от НЗОК формуляр S 2, получи одобрение за нужния медикамент от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца като частен пациент. Това съобщиха от Пациентски организации "Заедно с теб".
Заминаването на малкия Стефчо Радойчев за лечение в чужбина стана възможно, след като лично министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която казусът беше разрешен.
На последното заседание на Обществения съвет от 9 януари случаят на детето за пореден път беше представен заради молба от баща му, с която се иска промяна в издадената заповед по отношение на начина на заплащане - предварително със средства на Фонда за лечение на деца.
Присъстващите единодушно решиха да изчакат официален отговор от Министерството на здравеопазването относно възможността за финансиране на лекарствения продукт със средства на ЦФЛД.
Становището на здравното министерство е, че съществува правно основание за заплащане на медикамента със средства на Фонда, тъй като лекарството е включено в списъка на лекарствените продукти по чл. 266а, ал.2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
В случая със Стефчо обаче лекарственият продукт не може да бъде приложен в България, а от друга страна искането за подпомагане е прилагането на медикамента да бъде осъществено в Centrul National Clinic de Recuperare Neuropsihomotorie Copii "Dr. N. Robanescu" в Румъния.
Припомняме, вчера Министерството на здравеопазването обяви, че започва процедура за включването на Спиналната мускулна атрофия в списъка на редките заболявания. Целта е Националната здравноосигурителна каса да реимбурсира лечението на заболяването с лекарството Nusinersen.
Решението стана ясно само час, преди родители на болни деца да обявят началото на публична кампания срещу "бездушието и оставянето на произвола" от страна на МЗ и НЗОК под мотото "Министър Ананиев, спите ли добре?!".
Тогава от Пациентски организации "Заедно с теб" заявиха, че това е важна стъпка, но разчитат Министерството да поиска от Административната комисия по координация на системите за социална сигурност към ЕК официалното разглеждане на казуса с българското дете, в случай че проблемът не може да бъде решен.