22 000 души в България умират годишно заради цигарите. Това показват данни на инициативата "България без дим".
38% от българите пушат, но много повече са пасивните пушачи. Инициаторите ще обиколят всички предизборни щабове, за да убедят кандидатите за депутати в нуждата да ги подкрепят.
Доктор Гергана Гешанова е доволна, че темата за тютюнопушенето намира отзвук.
50,4% от младежите между 18 и 35 години пушат. Въпреки това младите имат изявено отношение към пушенето. 70% не одобряват пушенето, 95% не одобряват пушенето от бременни и майки с деца. 57,8% твърдят, че трябва да се наложи по-строг контрол върху забраната за пушене на закрити обществени места. 48,9% са За забрана на реклами и промоции на тютюневи изделия. Над 1/3 от младите хора биха предпочели да гласуват за партии с изразени политики за ограничаване на тютюнопушенето.
Според Гешанова здравето трябва да е приоритет. Нашето население застарява, а нашите млади хора никой не ги учи как да живеят здравословно, смята тя.
Няма политическа воля, убедена е доктор Гешанова. Тя иска ликвидиране на външната реклама на тютюневи изделия. Освен това изработването на цигари влияе негативно на околната среда, защото унищожава гори. Доктор Гешанова иска страната ни да се включи в инициативата Генерация без тютюнев дим.
Нужни са решителни мерки, според нея. Ако не се вземат такива, ще останем най-болната нация. Доктор Маша Гаврилова поиска процент от акциза от тютюневите изделия да влиза в програми за ограничаване на тютюнопушенето.