Проф. Петков, защо страната ни продължава да оглавява класациите по сърдечносъдови заболявания? Какви са причините според вас?
Причините са комплексни, но най-общо мога да разгранича три основни групи фактори, поради които оглавяваме класациите по сърдечносъдови заболявания. Това са начинът на хранене, игнориране на профилактиката и персоналните навици на всеки отделен индивид.
Некачествените храни, които консумираме обясняват натрупването на атеросклеротични плаки по съдовете на сърцето, на мозъка и на крайниците.
Персоналните фактори, допринасящи за появата на сърдечносъдови заболявания са стресът, високото кръвно, диабетът, обездвижването, тютюнопушенето и алкохолът. Обикновено са комплексни и заедно с неправилното хранене водят до бързото развитие на атеросклероза още в млада възраст. Като добавим към тях и игнорирането на профилактичните прегледи се стига до оглавяването на черните статистики.
Кои са най-честите заболявания, от които страда сърцето на българина?
Най-често срещаното сърдечно заболяване, от което страдат пациентите е исхемичната болест на сърцето. Това е най-големият процент пациенти, които лекуваме. Втората група са пациенти, страдащи от клапни заболявания на сърцето. В миналото основната причина за тези заболявания беше ревматизмът, а през последните 15-20 години болшинството от пациенти страдат от дегенеративни промени или усложнения от исхемичната болест на сърцето. Тук не трябва да забравяме и инфекциозните клапни заболявания като инфекциозният ендокардит. Честа причина за появата на такъв са граноломи от зъбен произход, затова редовната профилактика при стоматолог е от особена важност.
На следващо място са спешните пациенти. Това са най-често пациенти с десекираща аневризма, усложнения на миокардния инфаркт като новопоявил се междукамерен дефект, руптура на стената на сърцето или някаква остра дисфункция на мускулите, които придържат клапите на сърцето като митралната клапа. Това са спешни състояния и те като честота са немалък брой. Има още две групи заболявания, които по-рядко се срещат- вродени сърдечни малформации и тумори на сърцето.
Малко се знае за туморите на сърцето. Как се образуват?
Туморите на сърцето могат да бъдат както доброкачествени, така и злокачествени. Най-често се срещат доброкачествените заболявания на сърцето, като миксома - най-често заловен за междупредсърдната преграда на сърцето. Друга група доброкачествени тумори са перикардните кисти. Голяма част от тях са по-често вродени състояния, които на някакъв етап се развиват и причиняват притискане на сърцето. Това налага тяхното оперативно отстраняване.
Много рядко, около 5% от туморите на сърцето са от злокачествен произход, най-често това е саркомата. Туморът ангажира мускулът на сърцето и прогнозата е изключително лоша.
Колко често в практиката ви се случва пациентите да се сещат за здравето на сърцето твърде късно? Или има обратна тенденция- на ръст на профилактични прегледи? Кой повече се грижи за здравето си - младите или възрастните?
В големите градове с развитието на лабораториите за инвазивна кардиология все по-рядко се срещат пациенти, които идват в крайна форма на сърдечна недостатъчност. Обикновено това са пациенти от малките населени места, които нямат достъп до медицинска помощ и идват в стадий, в който болестта е толкова напреднала, че до голяма степен е унищожила мускула на сърцето, някоя от клапите и помпената функция на сърцето е спаднала до такава степен, че са много малко възможностите, с които можем ние да помогнем. В по-големите градове, където пациентът има достъп до реална медицинска помощ и достъп до кардиолог, много рядко се стига до тези състояния. Значителен принос в решаването на проблема с достъпа до качествено здравеопазване в населените места е изграждането на национална мрежа от интервенционални кардиологични лаборатории, над 60 броя в цялата страна.
По този начин пациентите в България имат шанса да се докоснат до реалните възможности на спешната помощ, както е в развитите европейски страни и САЩ. Наблюдава се една тенденция на засилване на профилактичните прегледи на градското население. Нека да не забравяме фактът, че при сърдечен проблем, българският пациент има възможност за бърз достъп до кардиолог- специалист.
В Англия се чака седмици до месеци, а тук в рамките на часове или дни пациентът може да достигне до съответния специалист. Необходимо е пациентите да не се доверяват само на едно мнение, а да потърсят няколко и тогава да вземат своето решение как ще процедират по-нататък с лечението си. Не може еднозначно да се каже дали младите или възрастните са по-отговорни към здравето си.
Кои са заболяванията, които нелекувани навреме могат да доведат до нужда от трансплантация на сърце?
Това са така наречените кардиомиопатии- дилатативна кардиомиопатия, хипертрофична кардиомиопатия, рестриктивна кардиомиопатия. Най-често те имат генетична и наследствена предиспозиция. Имаме пациенти, чийто родители са починали от същото заболяване. При тези състояния в зависимост от степента и бързината на развитие на заболяването се стига до т.нар. терминална форма на сърдечна недостатъчност, при която помпената функция на сърцето е намаляла до такава степен, че всякакъв вид лекарства, приемани през устата или венозно не могат повече да помогнат.
Достигне ли такава форма на сърдечна недостатъчност го включваме в листата за сърдечна трансплантация, чакаме донор и ако няма такъв спасяваме живота му с поставяне на изкуствено сърце. Това устройство се явява като мост за трансплантация и пациентите изчакват на него, докато се появи подходящия донор.
Друго едно състояние, при което има нужда от изкуствено сърце е миокардитът, който е заболяване на сърдечния мускул. При него също се достига до крайна форма на сърдечна недостатъчност и се налага поставянето на изкуствено сърце, но с течение на времето сърдечният мускул се възстановявала и изкуственото сърце се отстранява.
Трета група пациенти, нуждаещи се от такъв вид устройства са пациентите над 60-65 години, когато се поставят като крайна форма на лечение. По този начин се процедира в Англия, Германия, САЩ и всички развити държави.
Каква е преживяемостта при трансплантация на сърце и при изкуствено сърце?
Имаме пациенти с над 20 години преживяемост след трансплантация, като в световен мащаб има данни за преживяемост над 28-30 години. При последната генерация изкуствени сърца Heart mate III имаме преживяемост над 16 години. Трябва да се има предвид, че те са нов вид изкуствени сърца и не може все още да се посочи горната граница на преживяемост. В момента данните за преживяемост при сърдечните трансплантации в години е по-голяма, отколко при изкуствените сърца.