Няма информираност къде може да се получи медицинска помощ на жертвите на насилие. Това обясни на брифинг директорът на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" Иванка Динева.
Първата работа е жертвата да бъде прегледана и да се установи здравословното състояние, обясни Динева. Не само в Спешна помощ те трябва да търсят медицинска помощ, както обясни тя. По думите й болниците нямат право да откажат медицинска помощ. Всяка жертва има право да получи медицински документ за прегледа и състоянието.
Медицинска помощ може да получи и здравнонеосигурено лице. При отказ пациентът може да сигнализира ИАМН.
Това, което Иванка Динева си пожелава е по-малко жертви на домашно насилие. Изключително важен е денонощният работен режим на лечебните заведения, защото понякога насилието става в късните часове. Има пациенти, които не получават амбулаторен лист, каза Иванка Динева.
В 285 болници жертвите на насилие могат да търсят помощ. Това стана ясно от думите на Зорница Шуманова, ГДГДП. Този списък е даден на полицията. Това са лечебни заведения за оказване на медицинска помощ. За правоохранителните органи важно е издаденият от лечебно заведение документ да е достатъчно обстоен.