Световният индекс на цените на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) на ООН падна за пореден месец през юни и стигна до най-ниското си ниво от повече от две години, пише Ройтерс.

Резултатът е най-ниският от април 2021 г. и означава, че индексът вече е с 23,4% под историческия връх, достигнат през март 2022 г.

Причината е спада в цената на захарта, растителните масла, зърнените храни и млечните продукти.

ФАО съобщи днес, че ценовият ѝ индекс достигна средно 122,3 пункта през юни спрямо ревизирани 124,0 за предходния месец. Индесът проследява най-търгуваните хранителни стоки по света. Предварителният индекс за май беше 124,3 пункта.

ФАО публикува отделен доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури, в който прави прогноза, че световното производство на зърнени култури тази година ще бъде 2,819 милиарда тона. Това е леко над оценката от миналия месец и бележи 1,1% увеличение спрямо нивата от 2022 г.

Според организацията по-високата прогноза се дължи почти изцяло на по-добрите перспективи за глобалното производство на пшеница, като прогнозата е повишена с 0,9% до 783,3 милиона тона.

Индексът на цените на зърнените храни на ФАО спада с 2,1% през юни спрямо предходния месец, поради спад на цените на царевицата, ечемика, соргото, пшеницата и ориза.

Индексът на цените на растителното олио пада с 2,4% на месечна база и достига най-ниското си ниво от ноември 2020 г. Причината са по-ниските световни цени на палмовото и слънчогледовото олио.

Индексът на цените на захарта падна с 3,2% спрямо миналия месец. По този начин бележи първия си спад след четири последователни месечни повишения. Според ФАО, причината е добрия напредък на реколтата от захарна тръстика през 2023/24 г. в Бразилия и слабото глобално търсене на внос.

Индексът на цените на млечните продукти се понижава с 0,8% спрямо май, докато индексът на месото остава почти непроменен.

Световният индекс на цените на храните пада за пети месец през август

Световният индекс на цените на храните пада за пети месец през август

Това се дължи на възобновения износ от Украйна и добрата реколта в Северна Америка и Русия