Световните цени на хранителните стоки се повишиха през април. Това показват данните на Организацията на ООН по прехрана и земеделие, съобщава "Ройтерс".

Причината са по-високите цени на зърнените култури, месото и млечните продукти, които надвишиха поевтиняването на захарта и растителните масла.

Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в кошницата от международно търгувани хранителни стоки, е 128,3 пункта през април, което е с 1% повече спрямо оценката от март - 127,1 пункта.

Отчитането през април е със 7,6% по-високо от същия месец преди година, но с 19,9% под пика през март 2022 г., достигнат след руската инвазия в Украйна.

Световните цени на захарта и олиото падат, зърното поскъпва

Световните цени на захарта и олиото падат, зърното поскъпва

Месото поевтинява, цената на млечните продукти нараства

За зърнените култури ценовият индекс на FAO се повиши с 1,2% спрямо март, тъй като цените на пшеницата се повишиха поради по-строгия износ от Русия, оризът се повиши поради по-голямото търсене, а запасите от царевица в Съединените щати се свиха.

"Валутните колебания повлияха на движението на цените на световните пазари, докато корекциите на търговската политика повишиха пазарната несигурност", отбелязва ФАО.

Въпреки повишението през април, индексът на цените на зърнените култури е с 0,5% под нивото си от предходната година.

Индексът на цените на месото на ФAO се повиши с 3,2% през април, воден от цените на свинското месо и стабилното търсене на вносно говеждо месо.

Индексът на цените на млечните продукти пък се повиши с 2,4% и скочи с 22,9% спрямо предходната година, тъй като цените на маслото достигнаха рекордни нива поради намаляващите запаси в Европа.

Световните цени на храните продължават да растат

Световните цени на храните продължават да растат

Увеличението е за трети пореден месец

За разлика от това, индексът на цените на зеленчуците на ФAO се понижи с 2,3% миналия месец поради рязък спад на цените на палмовото масло, а този на цените на захарта спадна с 3,5% поради опасения относно несигурната глобална икономическа перспектива.

В отделен доклад за зърнените култури ФАО запази прогнозата си за световното производство на пшеница на 795 милиона тона, наравно с нивата от 2024 г.

Агенцията намали леко оценката си за глобалното производство на зърнени култури през 2024 г. до 4,848 милиарда тона от 2,849 милиарда.