Западните антируски санкции нанасят тежки вреди на ЕС, пише британският консервативен и евроскептичен вестник Daily Еxpress. Представители на ЕС многократно са предупреждавали, че строгите санкции, наложени на Русия във връзка с нейната военна операция в Украйна, причиняват на Европа повече щети и нараства страхът в страните от блока, че континентът може да се потопи в най-лошата финансова криза в историята си.
Представяме материала без редакторска намеса.
Брюксел реагира остро на военните планове на президента Владимир Путин, като отприщи порой от санкции срещу Русия, които трябваше да отслабят икономиката й и напълно да осуетят нейната т. нар. "специална операция" в Украйна. Тези мерки обаче не помогнаха за сдържането на Путин и сега мнозина се страхуват, че той скоро може да започне собствена политическа война срещу Европейския съюз като отмъщение. Стотици милиони европейци са изправени пред сурова зима, докато властите ги призовават да пестят газ, опасявайки се, че Путин може напълно да прекъсне доставките за континента.
Лидерите на ЕС казват, че този ход е "политически мотивиран". Междувременно доставките на руски газ за Европа по газопровода "Северен поток 1" бързо намаляват и в момента се изпомпва само една пета от капацитета на газопровода.
Освен това през юли инфлацията в еврозоната се повиши до 8,9% (през юни беше 8,6%), а по-рано този месец еврото изравни стойността си с долара за първи път от повече от 20 години.
Шарл-Анри Галоа, застъпник за "Фрекзит"- излизане на Франция от ЕС, предупреди, че санкциите на ЕС срещу Русия имат обратен ефект и че рецесията в еврозоната вече е "очевидна".
В интервю за Daily Express той отбеляза следното: "Някои европейски страни, като Германия и Италия, са силно зависими от руския газ и той не може лесно да бъде заменен".
Други страни, включително Франция, също страдат от недостиг на руски петролни доставки.
"Преди енергията беше по-евтина и договорите за доставка бяха в евро. Но сега трябва да купуваме същия петрол през Индия или Саудитска Арабия при това в долари. Тъй като еврото пада, то става все по-скъпо."
"Това е доста лицемерно, защото същото важи и за газа. Не можем просто да заменим руския газ. Ние нямаме капацитет или еквивалент."
"Икономическите санкции нараняват Европа повече от Русия. Рецесията е ясна."
Галоа, който е един от водещите активисти за излизането на Франция от Европейския съюз, каза, че е "грешка да се спасява еврото". Според него платформата, на която се основава еврото, е разрушена и европейската валута "рано или късно ще умре".
Галоа нарече антируските санкции "самоубийство за Европа", призовавайки властите на ЕС да отменят тези сурови наказателни мерки, защото в противен случай континентът рискува да изпадне в най-сериозната финансова криза в историята на блока.
Той продължи: "По-високата цена на енергията ще намали търсенето на всички други продукти, но цените им също ще се повишат."
"Беше грешка да спасяваме еврото, защото тази валута има нестабилна основа от самото начало и рано или късно ще умре.
"Санкциите срещу Русия са самоубийство за Европа. Налагането на икономически санкции, които ни нараняват повече от Русия, е глупаво."
"Аз съм против войната на Русия в Украйна, но трябва да сложим край на санкциите и да се съсредоточим върху опазването на мира, за да предотвратим европейското самоубийство.
"Ако не направим това, Европа може да е изправена пред най-лошата финансова криза в историята си.
В петък, 29 юли, икономиката на еврозоната получи лъч надежда: стана известно, че през второто тримесечие на тази година тя е нараснала много по-бързо от очакваното.
Но икономисти предупредиха, че нов скок на инфлацията и проблеми с веригите за доставки може да предизвикат лека рецесия преди края на 2022 г.
БВП на еврозоната леко нарасна - с 0,7% - в сравнение с първите три месеца на тази година, като се увеличи с 4% на годишна база. Така той надхвърли прогнозите за тримесечен растеж и годишен растеж, които бяха прогнозирани съответно за 0,2% и 3,4%.
През юли обаче инфлацията в еврозоната скочи до нов рекорд от 8,9% от 8,6% месец по-рано, а най-лошото може би тепърва предстои.
Икономистът от ING Бърт Колийн обясни: "Ускоряването на икономическия растеж се дължи главно на ефекта от възстановяването от пандемията и прикрива основната слабост на икономиката, която се приписва на високата инфлация и проблемите в производството."
Той добави: "В бъдеще очакваме БВП да продължи да намалява, тъй като въздействието на възстановяването след пандемията отслабва, глобалното търсене отслабва и дефицитът на покупателната способност на населението ще продължи.
"Очакваме това да се превърне в умерена рецесия от втората половина на тази година."
marinov71
на 01.08.2022 в 19:16:32 #8САЩ и сие сами да си сърбат попарата, а не всички дружно да помагаме, а благинките само за богоизбрани.
no-noi
на 01.08.2022 в 16:23:52 #7Нещо изглежда някои готви световна гражданска воина, и маи му се получава за сега
linkaln
на 01.08.2022 в 15:42:20 #6Рублата лети* исках да кажа
linkaln
на 01.08.2022 в 15:42:00 #5Трионо , рублата леди единствено с изкуствено надуване , всички знаем как свършва всичко изкуствено като гръмнат руски танк за скрап
linkaln
на 01.08.2022 в 15:40:56 #4Англия само в състава на САЩ ще преуспеят да изместят БРИКС и ШОС
tony-bigg
на 01.08.2022 в 15:26:30 #3Te Дейли Експрес и за Брекзита обекняваха колко ше е полезен и как ше цъфне Англия. Намерили сте кой да цитирате.
linkaln
на 01.08.2022 в 14:19:33 #2Медиите раздухват кризата която не е толкова голяма , колкото в Русия
foxit
на 01.08.2022 в 12:17:02 #1“Икономическите санкции нараняват Европа повече от Русия. Рецесията е ясна." ————————— Това, че санкциите ще стреснат Путин сигурно си го мислят същите онези, които искат да слагат ман.густи по ръководните постове в Европа…..