Европейската комисия иска страните членки да започнат съвместно да купуват газ "много преди лятото". Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, цитиран от "Ройтерс".
Целта е да се помогне на страните да презаредят газохранилищата си и да избегнат срив в доставките през следващата зима.
След първата среща на представители на страните от ЕС за координиране на планираните покупки Шефчович посочи, че е призовал държавите членки бързо да се ангажират с пазарните играчи в своите страни, за да изчислят обемите газ, които ще закупят съвместно.
Шефчович поиска от индустрията да потвърди дали се интересува от присъединяване към схемата на ЕС за съвместно закупуване на синьо гориво, чрез което Комисията се надява Европа да успее да запълни отново изпразнените си газохранилища и да договори по-ниски цени, като използва колективната покупателна способност на страните.
"Работим по строг график, за да се подготвим навреме за следващата зима и сезона за презареждане на хранилищата", увери той.
Някои представители на ЕС съобщиха, че някои големи енергийни фирми са изразили нежелание да се присъединят към този план, тъй като вече могат да преговарят за свои собствени газови сделки и се съмняват, че схемата на ЕС ще доведе до по-ниски цени.
ЕК възнамерява да публикува количеството газ, което европейските страни планират да закупят съвместно, в началото на пролетта, за да събере оферти от доставчици.
Страните членки трябва да гарантират, че техните местни компании участват в търсенето на газ с обеми, равняващи се на 15% от синьото гориво, необходимо за запълване на до 90% от капацитета на хранилищата на съответната страна.
В целия ЕС изискването за 15% възлиза на около 13,5 милиарда куб. м газ - малка част от общия внос на газ в блока, който по данни на Евростат възлизаше на 338 млрд. куб. м през 2021 г.