Европейският съюз (ЕС) наложи санкции срещу няколко руски банки. Те са ВТБ, ФК Откритие, Новикомбанк и Совкомбанк, според официалния вестник на ЕС.
Всички банки вече са в санкционните списъци на САЩ и Обединеното кралство от февруари и също са изключени от системата за финансови съобщения SWIFT. Преди това ограниченията на ЕС за тези кредитни институции включваха забрана за издаване на нови еврооблигации или пускане на акции на европейските капиталови пазари.
В Европа само ВТБ има голям актив. Държавната банка притежава VTB Bank Europe с активи от около 8 милиарда евро.
Фактът, че подразделението на ВТБ беше пуснато за продажба, след като банката майка беше под санкциите на САЩ и Великобритания, беше съобщено през март от Bloomberg, позовавайки се на източници. Според събеседниците на агенцията германските регулатори подкрепят продажбата на банката, тъй като се стремят да избегнат объркване във VTB Bank Europe. Въпреки че продажбата не е единствената възможност, тя може да бъде договорена в кратък срок, казаха източници на Bloomberg.
Властите, включително BaFin и Германската централна банка, се опитват да избегнат сценарий, при който ще трябва да активират системата за гарантиране на депозитите и да натоварят индустрията с по-високи разходи.
Санкциите срещу руски банки вече доведоха до закриването на европейското подразделение на Сбербанк.
Председателят на Националната банка на Украйна призова на 1 април Европейската централна банка и тези на САЩ, Япония и Великобритания да забранят трансакциите в руски и беларуски рубли заради руската инвазия.
Руският президент Владимир Путин обяви, че е подписал указ за правилата за търговия с газ с т. нар. "неприятелски държави", съгласно който те ще трябва да открият сметки в рубли в руски банки, за да плащат за получения от тях газ.
Руското искане обаче беше отхвърлено от европейските страни, които плащат за руския газ предимно в евро. Те твърдят, че Русия няма право да пренаписва договорите.