Европейската комисия представи нов законодателен акт, насочен към осигуряване на по-добра наличност на критично важни лекарства в страните от Европейския съюз. Основната цел на предложението е да гарантира, че пациентите ще имат достъп до необходимите медикаменти навреме, като същевременно се намали зависимостта на Европа от външни доставчици и се стимулира фармацевтичното производство в рамките на Съюза.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта, че Законодателният акт за критичните лекарства е ключова част от стратегията на ЕС за намаляване на външните зависимости и повишаване на устойчивостта на фармацевтичния сектор. Тя заяви, че Европейският съюз не може да си позволи отново да бъде изправен пред недостиг на жизненоважни лекарства, както се случи по време на пандемията от COVID-19 и последвалите геополитически сътресения, и че Европа трябва да се превърне в привлекателно място за производство на критично важни медикаменти.
Новото законодателство има няколко ключови направления. Една от основните му цели е диверсификация на веригата на доставки с намаляване на зависимостта от ограничен брой производители и държави доставчици. Законът ще подкрепя създаването, разширяването и модернизирането на производствени мощности в ЕС, като предвижда финансова подкрепа и административни облекчения за стратегически проекти. Освен това държавите членки ще бъдат задължени да включват изисквания за стабилност на веригата на доставки при възлагане на обществени поръчки за лекарства от критично значение. Ще бъдат осигурени и финансови стимули, включително насоки за държавна помощ, за да се улесни инвестирането в стратегически фармацевтични проекти. Комисията ще работи за разширяване на международните партньорства с държави с подобни възгледи за осигуряване на надеждни доставки.
През последните години страните от Европейския съюз се сблъскаха с остър недостиг на лекарства, породен от производствени проблеми, глобална конкуренция за суровини и прекомерна зависимост от ограничен брой доставчици. През 2023 година Европейската агенция по лекарствата изготви списък на критично важните медикаменти, като част от усилията за превенция на бъдещи кризи. Комисарят по здравеопазването коментира, че пандемията ясно е показала уязвимостите на веригата за доставки и че с този закон Европа ще може да реагира по-бързо и ефективно, за да гарантира, че гражданите няма да останат без жизненоважни медикаменти.
Новото законодателство ще бъде предмет на дискусии в Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, като се очаква неговото приемане през следващата година. Ако бъде одобрено, то ще осигури по-голяма независимост на Европейския съюз в сферата на фармацевтичната индустрия и ще подобри достъпа на пациентите до животоспасяващи лекарства.