На среща в канадските Скалисти планини, финансовите министри от Групата на седемте индустриално развити демокрации (Г-7) положиха усилия да тушират разногласията около новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, и да намерят обща основа за поддържане на жизнеността на формата. Въпреки натрупаното напрежение, участниците се опитаха да постигнат съгласие поне по ключови въпроси извън тарифната политика, съобщава "Ройтерс".
Срещата в Банф, Алберта, бе белязана от усилия за изработване на съвместно комюнике, което да обхване теми като подкрепата за Украйна, борбата с финансови престъпления и наркотрафик, както и отговор на непазарни икономически практики, основно свързани с Китай.
Американският министър на финансите Скот Бесент заяви пред медиите, че е имал "много продуктивен ден" и акцентира върху положителната атмосфера в двустранните си разговори. Представител на френския финансов министър Ерик Ломбар коментира, че "настроението е видимо по-добро", като посочи "искрен и честен диалог между съюзници".
Спомените от разцеплението на срещата в Канада през 2018 г., описана тогава като "Г-6 + 1" заради американските мита върху стоманата и алуминия, все още тегнат над формата. Този път обаче дипломати посочиха, че има реални усилия за компромис от страна на Бесент, въпреки че митата на Тръмп са по-обхватни от всякога.
Спорове за Украйна и Русия
Остава неясно дали ще бъде постигнато съгласие по окончателния текст на комюникето. Европейски представител разкри, че Вашингтон е настоял да се премахне изразът "незаконна инвазия на Русия в Украйна" от проекта, което породи сериозни разногласия.
Италия предлага държави, подпомагали Русия икономически по време на войната, да бъдат изключени от следвоенното възстановяване на Украйна - идея, която съвпада с позицията на Бесент, изразена миналия месец.
Също така, делегати обсъждат евентуално намаляване на тавана от 60 долара за барел руски суров петрол, като част от усилията на ЕС по 18-ия пакет санкции срещу Москва. "Очаква ни тежък разговор за ценовия таван", заяви европейски представител.
Участие на Бесент - знак на успокоение
Присъствието на Бесент на срещата, след отсъствието му от срещата на Г-20 в Южна Африка през февруари, бе прието като позитивен сигнал от европейските делегации. Той беше описан като "гъвкав" и склонен към намиране на компромис.
Американски представител заяви, че САЩ няма да подпишат комюнике, което не отразява американските приоритети, включително по-строги действия срещу китайски субсидии и свръхпроизводствен капацитет.
Въпреки това, Бесент проведе редица успешни двустранни срещи - с финансовите министри на Франция, Германия, Канада и Япония. Германският министър Ларс Клингбайл дори прие покана за повторна среща във Вашингтон.
Опасност от търговска ескалация
Япония, Германия, Франция и Италия са изправени пред възможно удвояване на американските мита до 20% или дори повече още през юли. Великобритания успя да договори ограничено търговско споразумение, но все още се сблъсква с 10% мита върху повечето си стоки, изнасяни в САЩ. Канада, макар и домакин, продължава да страда от 25% американско мито, въведено отделно.