Френските фермери може да организират още протести и блокади през следващите седмици, за да принудят правителството да изпълни обещанията си да помогне на сектора. Това заяви ръководителят на най-големия фермерски съюз във Франция FNSEA Арно Русо, цитиран от "Ройтерс".

От седмици земеделските производители в цяла Европа протестират срещу прекалено ограничителни екологични правила, конкуренция от евтин внос от страни извън Европейския съюз, както и нарастващи разходи и ниски доходи.

В средата на март предстои среща между президента Еманюел Макрон, представители на синдиката на фермерите и други заинтересовани страни в Елисейския дворец.

Със закон за "хранителния суверенитет" Франция брани фермерите си

Със закон за "хранителния суверенитет" Франция брани фермерите си

Париж отхвърля и споразумението за свободна търговия с Латинска Америка (Меркосур)

"Да очакваме, че след 15 дни всичко ще свърши, е грешка. Фермерите се нуждаят от нещо конкретно. Може да има редица действия, за да се гарантира, че нещата ще се случат през следващите дни", посочи Русо, без да предоставя повече подробности.

"Жаравата е гореща, това не е приключило. Някои региони планират да продължат протестите", подчерта той.

На 24 февруари група френски фермери нахлуха на селскостопанското изложение в Париж преди посещението на Макрон, прекъсвайки началото на панаира.

Френските фермери вдигат блокадите, но протестите в други страни продължават

Френските фермери вдигат блокадите, но протестите в други страни продължават

Правителствата в Европа все още търсят решение на проблемите им

В отговор на думите на Русо министърът на земеделието Марк Фесно заяви: "Трябва да продължим работата, от нас зависи да премахнем съмненията".

Миналия месец френските фермери до голяма степен преустановиха протестите си, след като премиерът Габриел Атал обеща нови мерки на стойност 400 милиона евро.

Част от демонстрациите обаче се подновиха, за да бъде засилен натискът върху правителството да предостави повече помощ на фермерите и да изпълни обещанията си.