Долната камара на парламента на Германия прие в петък законопроект за постепенно премахване на системите за отопление с петрол и газ след месеци на спорове, но смекченият законопроект означава, че целта на сектора за климата до 2030 г. не може да бъде постигната, съобщи министерството на икономиката, цитирано от Ройтерс.

Съгласно законопроекта, част от стремежа на Германия да стане климатично неутрална до 2045 г., отоплителните системи, инсталирани в нови проекти и в стари сгради, разположени в райони с общински отоплителен план, ще трябва да работят с 65% възобновяема енергия.

Газовите нагреватели все още могат да бъдат инсталирани от следващата година, ако могат да бъдат преобразувани на водород, включително в нови сгради, ако не са част от нови разработки.

399 парламентаристи гласуваха "за", 275 бяха "против", а петима се въздържаха.

Правителството ще субсидира преминаването на други източници на отопление с пари от своя Фонд за климата и трансформацията с цел намаляване на емисиите в строителния сектор на Германия до 2030 г. Секторът е отговорен за 112 милиона тона парникови газове миналата година, или 15% от общите емисии на Германия.

Министерството на икономиката призна, че смекчаването на първоначалния проект на законопроекта, който би наложил зеления преход много по-рано, би означавало, че Германия няма да постигне целта си за емисии в сектора до 2030 г.

Бас Ейкхаут: Ако Европа се бави със зеления преход, Китай ще я изпревари

Бас Ейкхаут: Ако Европа се бави със зеления преход, Китай ще я изпревари

Времето на фосилните горива изтича