Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек тази седмица ще посети Китай с деликатна мисия да задълбочи икономическите връзки и същевременно да помогне за управлението на последиците от заплахата на ЕС да наложи високи мита върху китайските автомобили, което повиши опасенията от търговска война, предава Ройтерс.

Хабек, който лично се изказа срещу наказателните мита като крайна мярка, ще бъде придружен от скромна бизнес делегация и се очаква да обсъди търговските отношения, като същевременно ще окаже натиск върху Китай по горещи теми като Тайван и Русия.

Германия търси начини да разшири достъпа на своите компании до огромния китайски пазар, като същевременно се опитва да намали зависимостта на своята икономика от която и да е една държава.

Посещението на Хабек идва седмица след като Европейската комисия предложи мита до 38,1% върху вноса на електрически превозни средства от Китай, което отбеляза ново дъно в икономическите отношения и предизвика заплаха от Китай за ответни мерки срещу износа на свинско месо от ЕС.

Като най-голямата икономика в Европа, гласът на Германия има особена тежест, а водещите автомобилни производители на страната категорично се противопоставят на митата на ЕС. Те настояват за диалог и очакват Китай да направи компромиси.

Китай увещава ЕС да не върви "в грешната посока" с митата върху електромобилите му

Китай увещава ЕС да не върви "в грешната посока" с митата върху електромобилите му

Надява се Съюзът да преразглеида решението

Целите на посещението на Хабек включват обясняване на търговската и икономическата политика на Германия на Китай, включително необходимостта от енергийна диверсификация. Въпреки това, въпросът с автомобилните мита е неизбежен.

Европейската комисия заяви, че ще наложи допълнителни мита върху китайските електрически автомобили от юли, за да се бори с прекомерните субсидии.

Вестник "China Daily", подкрепян от държавата, изрази надежда, че "ще бъдат намерени подходящи решения" по време на разговорите на Хабек с китайските официални лица преди влизането в сила на митата.

Германският канцлер Олаф Шолц, който посети Китай през април, не е критикувал директно митата на ЕС, но предупреди за опасностите от протекционизма.

Посещението на Хабек в Китай ще включва срещи в Пекин, Шанхай и Ханджоу, както и участие в Германо-китайския диалог за климата и трансформацията. Преди пътуването си до Китай, той ще посети Южна Корея, една от страните, в които германските компании търсят инвестиции като част от стратегията за намаляване на риска.

ЕС търси намаляване на икономическата зависимост от Китай

ЕС търси намаляване на икономическата зависимост от Китай

Ще бъде обсъдено на срещата на върха през юни