Ръководители на международни здравни организации призоваха Европейския съюз да поеме водеща роля в защитата на животоспасяващи здравни програми, след като Съединените щати и други страни намалиха рязко разходите си за външна помощ. Те предупреждават, че светът е изправен пред "момент на разплата", който може да коства милиони човешки животи и десетилетия напредък в борбата с болести като ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария, пише "Политико".
След встъпването си в длъжност през януари, американският президент Доналд Тръмп закри над 80% от програмите на Американската агенция за международно развитие (USAID) и съкрати финансиране за множество здравни инициативи. Администрацията преразглежда цялостната си политика на външна помощ под мотото "Америка на първо място", оставяйки редица международни организации без сигурност за бъдещето си.
В същото време Великобритания обяви, че ще намали разходите си за международно развитие в полза на отбраната, а Нидерландия съкрати помощта с 2,4 милиарда евро. Германия и Франция също намалиха бюджетите си за външна помощ с още 3 милиарда евро през миналата година.
"Има огромна несигурност", заяви Питър Сандс, директор на Глобалния фонд за борба с ХИВ, туберкулоза и малария. "И не става въпрос само за САЩ - въпросът е дали и останалите донори ще се оттеглят."
Сания Ништар, директор на ГАВИ - Алиансът за ваксини, подчерта, че Европейският съюз трябва да покаже, особено пред Африка, че остава надежден партньор. "Здравната сигурност е ключов компонент от цялостната сигурност", добави тя.
И Глобалният фонд, и ГАВИ планират нови кампании за набиране на средства тази година, като традиционно САЩ са най-големият донор. Само през 2024 г. Вашингтон е предоставил 1,7 милиарда долара на Глобалния фонд и 300 милиона долара на ГАВИ.
По данни на ГАВИ, през последните 25 години те са ваксинирали над 1,1 милиарда деца и са спасили близо 19 милиона живота. Глобалният фонд от своя страна отчита 61% спад в смъртността от ХИВ, туберкулоза и малария през последните две десетилетия.
Въпреки това, Световната здравна организация (СЗО) вече предупреди, че орязването на финансирането ще има "опустошителни последствия", особено за програмите за туберкулоза, които вече отчитат 10% ръст на случаите сред децата в Европа.
Андрий Клепиков, директор на една от най-големите НПО в Източна Европа - Alliance for Public Health, базирана в Украйна, заяви, че съкращенията заплашват директно мобилните клиники, обслужващи хора по фронтовата линия и в отдалечени региони. "Ако CDC затвори отдела си за превенция на ХИВ, ще е бедствие", каза той.
Глобалните здравни лидери предупреждават, че последствията от тези съкращения ще засегнат най-уязвимите - хората в бедни страни и зони на конфликти - и призовават ЕС да запълни празнината.