В началото на следващата година Русия и Хърватия ще подпишат споразумение за строителството на газопровода „Южен поток".
Това съобщи на пресконференция днес енергийният министър Сергей Шматко.
Консултациите вече са направени и са постигнати конкретни договорености. „Ние сме съгласни, а и Хърватия е силно заинтересувана$, коментира Шматко.
Властите в Хърватия вече обявиха своя интерес към проекта. Потреблението на газ в Хърватия е около 3.2 милиарда кубически метра годишно, като 60% се обезпечава от собствени ресурси, а останалите 40% се внасят от Русия.
Русия и България обсъдиха изпълнението на енергийни проекти на 13-ото заседание на руско-българската междуправителствена комисия по икономическо и научно-техническо сътрудничество в София. На разговорите присъства и министърът Сергей Шматко.
Представители на България потвърдиха днес заинтересоваността на страната капацитетът на газопроводната система "Южен поток" да бъде увеличен от 31 милиарда кубични метра до 63 милиарда, съобщава ИТАР-ТАСС, позовавайки се на руското министерство на енергетиката.
Днес румънското правителство излезе с офицално събощение, че е готова да замести България при реализирането на проекта "Южен поток".
asemi
на 17.12.2009 в 22:58:02 #6Твърди против американските интереси
thunderlord
на 15.12.2009 в 15:37:43 #5friend Много ми е интересно... как ще поискаме газова връзка с гърците, а ще им откажем Бургас - Александруполис
thunderlord
на 15.12.2009 в 15:34:13 #4„ИЮ Обзървър”: Китай победи ЕС в надпреварата за туркменския газ 15 декември 2009 | 12:53 | Агенция "Фокус" Брюксел. Туркменистан и Китай дадоха старт на нов газопровод, с което усложниха европейските енергийни амбиции в Централна Азия, коментира „ИЮ Обзървър”. Китайският лидер Ху Дзинтао присъства на церемонията на границата между Туркменистан и Узбекистан заедно с туркменския си колега Гурбангули Бердимухамедов и лидерите на Узбекистан и Казахстан. Газопроводът, който ще преминава през Узбекистан и Казахстан преди да достигне Китай, ще има капацитет от 40 млрд. куб. м газ годишно – около половината от консумацията на Германия – когато започне работа на пълна мощност през 2012 г. Събитието подчертава трудностите, заобикалящи усилията на ЕС а получи директен достъп до туркменския газ, прекратявайки руския монопол върху износа в региона. „Всеки мисли, че сме в състезание с Русия в Централна Азия. Но ние сме конкуренти и с Китай, и в по-малка степен с Иран”, коментира европейски представител. Докато Набуковците се Набуксуват...Китайците си оплетоха дамаджаната
tonskiy
на 15.12.2009 в 15:34:13 #3френд, ще спечелим с това, че ще имаме алтернатива на трасето, минаващо през Украйна, която не си плаща газта а краде от нашата. В наши дни става все по-важно да имаш пряк достъп до енергийни ресурси. Ти какво против имаш ЮП? И каква е твоята алтернатива? За момента ЮП е в много по-напреднала фаза на реализация от Набуко. Трябва да участваме в ЮП, а като се появи и друга алтернатива да участваме и в нея, какво толкова не е ясно по въпроса?
dddddd
на 15.12.2009 в 14:44:22 #2Очакваме съгласието и на Андора.
Бойчо
на 15.12.2009 в 14:13:25 #1Комунисти!