Военното правителство на Нигер прекрати разрешението за френската компания Orano да управлява една от най-големите уранови мини в света.

Военната хунта, която завзе властта в Нигер, изтласква постепенно бившата колониална сила Франция от региона, и както в съседните Мали и Буркина Фасо, укрепва отношенията си с Русия, пише BBC.

Преди няколко години Orano получи лиценз за експлоатация на мината "Имураре" в северната част на Нигер, която произвежда приблизително 200 000 тона от метала, жизненоважен за производството на ядрена енергия.

След години забавяне на производството западноафриканската страна предупреди, че лицензът на Orano ще бъде отнет, ако работата по обекта не започне на 19 юни и въпреки че преди седмица Orano обяви, че започва експлоатацията, лицензът й бе отнет.

"Orano се опасява, че решението за отнемане на разрешителното за добив ще има отрицателно въздействие върху икономическото, социалното и общностното развитие на региона", се казва в изявление на компанията. В него също се посочва изрично, че си запазва правото да предприеме правни действия срещу отнемането на лиценза. Френската компания остава ангажирана да поддържа отворени всички канали за комуникация с властите на Нигер по този въпрос.

Правителството на Нигер, страната е един от най-големите производители на уран в света, не е коментирала нито отнемането на лиценза, нито изявлението на Orano.

Добивът на уран в находището "Имураре" трябваше да започне през 2015 г., но разработването му бе преустановено след срива на цените на урана на световните пазари след голямата авария в ядрената електроцентрала във Фукошима, Япония през 2011 г.

Френската компания Orano работи в Нигер повече от 50 години и след закриването на урановия рудник в Акокане през 2021 г., остана да работи в северния район Арлит.

Франция изтегля посланик и военни от Нигер

Франция изтегля посланик и военни от Нигер

Решението е на Еманюел Макрон

Задълбочаването на връзките с Русия и на трите военни хунти в Африканските държави мина през тясно сътрудничество с ЧВК "Вагнер", но след неуспешния пуч на Пригожин преди една година и смъртта на лидера на частната военна компания контролът върху тези връзки и финансови потоци премина директно към руското Министерство на отбраната.

Отношенията с Франция се влошиха още миналата година, след като хунтата изгони френските войски, разположени да се бият с ислямистки бойци в региона.

Путин обсъди сътрудничеството в отбраната с лидерите на Западна и Централна Африка

Путин обсъди сътрудничеството в отбраната с лидерите на Западна и Централна Африка

Русия се стреми да засили отношенията си с африканските страни, представяйки Москва като приятелска страна без колониално минало в Африка

През април месец в Нигер пристигна самолет с руски военни инструктори и системи за противовъздушна отбрана. Още когато военното правителство превзе властта обеща да преразгледа концесиите за добив на полезни изкопаеми в страната.

Преди това военните, управляващи западноафриканската държава, поискаха от САЩ в средата на март на среща в Ниамей да изтеглят близо 1000 войници от страната, която до преврата миналата година беше ключов партньор на Вашингтон в Африка.

Трите западноафрикански държави, ръководени от хунти - Нигер, Мали и Буркина Фасо напуснаха и Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS). Регионалният блок многократно е призовавал трите държави да се върнат към демократичното управление.

Руски военни са влезли в американска база в Нигер

Руски военни са влезли в американска база в Нигер

Американски и руски войски в непосредствена близост в момент на сериозно напрежение