Италианското правителство обмисля да заобиколи новата цел на НАТО за увеличаване на военните разходи, като включи в сметката амбициозен инфраструктурен проект: дълго обсъждания мост над протока Месина, който да свърже континентална Италия със Сицилия. Проектът, оценяван на 13.5 милиарда евро, е представян от управляващите не просто като гражданско начинание, а като стратегически актив за отбраната, пише "Политико".
Предложението идва на фона на новата цел на НАТО държавите членки да отделят 5% от БВП за сигурност до 2035 г. Италия, която през 2024 г. е изразходвала едва 1.49% от БВП за военни цели, изпитва затруднения с изпълнението на тази цел. Но според управляващата коалиция част от необходимите средства може да бъдат "осигурени" чрез пренасочване на инвестиции в стратегическа инфраструктура.
Вицепремиерите и ключови фигури в кабинета на Джорджия Мелони - външният министър Антонио Таяни и министърът на инфраструктурата Матео Салвини - подчертават, че мостът има не само икономическо, но и военно значение. В правителствен документ от април се твърди, че съоръжението би улеснило прехвърлянето на тежка военна техника и войски от Северна Европа към Средиземноморието и би служило на НАТО и италианските въоръжени сили.
Проектът — конструкция с централно окачване и дължина от 3.3 километра, което ще го направи най-дългия висящ мост в света — има дълга и противоречива история. Опити за реализирането му датират от времето на Древен Рим, минават през режима на Мусолини и мечтите на Силвио Берлускони. Досега той е спиран многократно поради икономически, технически и екологични причини, както и поради съпротива на местните власти.
Представител на италианското финансово министерство заяви, че военното класифициране на проекта би позволило преодоляване на бюрократични и съдебни пречки, както и улесняване на финансирането. Според европейските регламенти, до 1.5% от бъдещите отбранителни разходи може да бъдат насочени към "стратегическа устойчивост", включително инфраструктура.
Опозицията обаче реагира остро. Според Джузепе Анточи от Движение "5 звезди", подобно представяне на проекта е "подигравка с гражданите и с ангажиментите на Италия в НАТО". Той нарече идеята "блъф" и "опит за международно самоунижение", като подчерта, че регионите Сицилия и Калабрия страдат от недостиг на базова инфраструктура, от лоши пътища и болници в критично състояние.
Съществуват и геостратегически въпроси. Протокът Месина не попада в официалния коридор за военна мобилност на НАТО, който минава от пристанищата на Пулия към Балканите. Не е ясно и дали ЕС ще приеме проекта за част от своята мрежа за военно придвижване.
Въпреки това управляващата коалиция е решена да продължи напред. Матео Салвини обяви, че окончателното разрешение за проекта се очаква през юли, а Антонио Таяни предложи мостът да бъде кръстен на Берлускони - символично име, което също предизвиква полемика.