Държавите от Европейския съюз (ЕС) имат пълното право да определят с какви енергийни източници ще постигнат целите за опазване на природата. Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК)Урсула фон дер Лайен.

Общата ни цел е производството на енергия да не замърсява повече природата след 2050 г., уточни тя. Попитана дали това включва определянето на ядрената енергия като "чиста", тя уточни, че преговорите по този въпрос продължават. По нейните думи тази седмица ЕК ще представи предложения, свързани с улесняването на "чистото" производство.

Изявлението бе направено в интервю за журналистите от Европейския нюзрум - обща платформа на европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.

ЕС ще приеме ценови таван на газа до края на годината, убедена Фон дер Лайен

ЕС ще приеме ценови таван на газа до края на годината, убедена Фон дер Лайен

Настоява ЕС и САЩ да работят заедно, , за да избегнат зависимостта си от Китай

Преди месеци Украйна беше в състояние да изнася ток за ЕС, а сега внася. Това доказва, че европейският енергиен пазар е застраховка срещу кризи, обобщи тя. 

Подготвяните промени на пазара на ток предвиждат драстично намаление на влиянието на цените на газа върху стойността на електричеството. Целта е ниските цени на енергията от възобновяеми източници да бъдат усетени от потребителите, добави тя.

 Това производство е ключово, за да се постигнат целите за намаляване на вредите за околната среда и за ускоряване на цифровизацията. Стойността на този пазар ще се утрои до 2030 г., миналата година наблюдавахме увеличение с 30 на сто - до един трилион евро, посочи Фон дер Лайен. Тя отбеляза, че ЕК предвижда ускоряване на процеса по издаване на разрешителни за развитие на подобни производства и технологии. Предлагаме или осигуряване на държавна помощ, или европейско финансиране, поясни председателят на ЕК.

Фон дер Лайен допълни, че се очакват и предложения, свързани с осигуряването на суровини. Частично сме много зависими от една държава за важните суровини, трябва да разнообразим доставките, без които преходът към чиста и цифровизирана икономика е невъзможен, уточни председателят на ЕК. Фон дер Лайен допълни, че е необходимо повече изделия, например батериите, да се преработват, а да не се изхвърлят.

За вноса на суровини трябва да работим с единомишленици по отношение на опазването на околната среда, например с Канада, заяви тя. За ЕС е важно да намали заплахите от Китай, но не и да се откъсва от тази страна. Не искаме да бъдем зависими така, както зависихме от Русия за изкопаемите горива. Не желаем да бъдем зависими от вноса на суровини, затова се насочваме към съмишленици. Важно е да работим с Пекин срещу глобалното затопляне и промените в околната среда. Искаме равнопоставеност, честен достъп до китайския пазар за европейските дружества, както и за китайските - до пазара на ЕС.

Необходима е прозрачност за субсидиите, авторските права трябва да бъдат спазвани, посочи председателят на ЕК.