Международният валутен фонд (МВФ) съобщи, че за да повиши глобалната ликвидност, Съветът на управителите на централните банки на МВФ е одобрил  на 2 август 2021 г. общо разпределение на специални права на тираж (СПТ) в размер на 650 млрд. щатски долара (около 456 млрд. СПТ).

"Това е историческо решение — най-голямото разпределение на СПТ в историята на МВФ и стимул за световната икономика в момент на безпрецедентна криза. Разпределението на СПТ ще бъде от полза за всички членове, ще отговори на дългосрочната глобална нужда от резерви, ще изгради доверие и ще насърчи устойчивостта и стабилността на световната икономика.

То ще помогне особено на нашите най-уязвими държави-членки, които се борят да се справят с последиците от кризата от COVID-19", заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.

МВФ предложи план за $50 млрд. за слагане край на пандемията

МВФ предложи план за $50 млрд. за слагане край на пандемията

Целта е поне 40% от населението на света да е ваксинирано до края на 2021-а

Общото разпределение на СПТ ще влезе в сила на 23 август 2021 г. Новосъздадените СПТ ще бъдат предоставени на държавите членки на МВФ, пропорционално на съществуващите им квоти във Фонда.

Приблизително 275 милиарда щатски долара (СПТ на стойност от приблизително 193 милиарда) от новите средства ще бъдат предоставени на нововъзникващите пазари и развиващите се страни, включително страните с ниски доходи.

"Също така ще продължим да работим активно с нашите членове, за да идентифицираме жизнеспособни варианти за доброволно насочване на СПТ от по-богатите към по-бедните и по-уязвими държави членки, за да подкрепим тяхното възстановяване от пандемията и да постигнем устойчив и стабилен растеж", твърди Кристалина Георгиева.

Един от основните варианти е членовете, които имат силни външни позиции, доброволно да насочат част от своите СПТ към увеличаване на кредитирането за страните с ниски доходи чрез Доверителния фонд на МВФ за намаляване на бедността и растеж (PRGT). Понастоящем преференциалната подкрепа чрез PRGT е безлихвена.

И България ще дава пари за новите специални права на тираж на МВФ от 650 млрд. щ. долара

И България ще дава пари за новите специални права на тираж на МВФ от 650 млрд. щ. долара

С пари от богатите държави МВФ финансира бедните срещу ангажименти за реформи

МВФ проучва и други възможности за подпомагане на по-бедните и уязвими страни в усилията им за възстановяване. Възможно е да се обмисли създаването на нов доверителен фонд за устойчивост, който да улесни по-устойчивия и стабилен растеж в средносрочен план.