В края на август сръбският държавен бюджет няма да има пари за заплати и пенсии. Икономиката, заварена от новото сръбско правителство, е съсипана. Изправена ли е Сърбия пред банкрут? - се казва в коментар на Дойче веле.
Новото сръбско правителство спешно се нуждае от пари, за да може и през август да плати заплатите на служителите и пенсиите. Министърът на икономиката и финансите Младжан Динкич заяви, че евентуално ще бъде принуден да използва за тази цел пари от инвестиционните кредити. Динкич планира да прехвърли в държавния бюджет част от руския заем за сръбските железници на стойност от 800 милиона долара. В бюджета трябвало да бъде прехвърлена и част от заема от МВФ.
Всички трябва да пестят
"Старото правителство остави в наследство критична финансова ситуация и безброй ненужни институции", казва икономистът Александър Стефанович. Това, че от август нататък липсват пари за заплати и пенсии, показва, че през първите шест месеца на годината са направени неразумно големи разходи. "Ако новото правителство е благоразумно, трябва да признае, че Сърбия се намира на ръба на банкрута, че сме изразходвали много повече от това, което можем да си позволим, и че ситуацията ще стане още по-лоша, ако продължаваме по същия начин", казва Стефанович. При тези обстоятелства единствената опция за Сърбия е всички да пестят.
Задачите пред премиера Ивица Дачич никак не са лесни
Хората, работещи в частния сектор, отдавна пестят с оглед на тежката икономическа ситуация, твърди експертът. "Сега и държавните служители трябва да споделят тази съдба с останалата част от обществото", настоява Стефанович. Той не смята, че идеята на финансовия министър е добро решение на проблема. "В дългосрочна перспектива не можем да се спасим така, защото през следващата година ситуацията няма да се подобри". Само икономии и сериозни реформи могат да изправят Сърбия на крака в близките три до четири години, казва Стефанович.
"Ако правителството продължи да заблуждава обществеността за истинското състояние на нещата, Сърбия ще се отправи с пълна газ по пътя на гръцката трагедия", предупреждава икономистът Саша Джогович. Според него Сърбия няма да може да предотврати държавния фалит без подкрепата на МВФ. Тази подкрепа и свързаните с нея условия ще доведат до нова икономическа политика в страната, смята Джогович.
Нова икономическа политика?
Към тази нова икономическа политика спадат както замразяването на заплатите и пенсиите за определено време, така и реформата в държавната администрация, намаляването на субсидиите и неизбежното увеличаване на ДДС. Тъй като ситуацията в Сърбия е изключително тежка - всеки четвърти сръбски гражданин е безработен, средната работна заплата е по-малка от 400 евро на месец.
Сръбската икономика е в критично състояние
И Джогович не одобрява идеята за прехвърляне на пари от инвестиционните кредити в държавния бюджет. Но в случай на нужда това е по-доброто решение, отколкото да се правят нови дългове на висока цена на финансовите пазари, смята той. А дали сръбското правителство е в състояние да се справи с наследените проблеми? Компететност не липсва, казва Александър Стефанович, който препоръчва на управляващите да потърсят услугите на независими експерти. Най-важното условие е наличието на политическа воля за реформи. Остава да се види дали правителството ще я прояви.
трън
на 03.08.2012 в 10:25:17 #8Всичко се връща
Despair
на 03.08.2012 в 10:13:37 #7Никоя друга държава не е пред фалит освен Бойко Борисовска България. У нас всичко се е сринало! Народа живее на честна дума! Предстои сдаване на властта след изборите и последващо неизбежно намаляване и на без това мизерните ни заплати и пенсии в резултат на политическият експеримент - ГЕРБ! Медиите у нас ни баламосват, за да се успокоим ако можем, че Гърция била зле, Сърбия пред фалит, Чехия не знам какво си, Унгария, Румъния закъсвали. Нищо подобно няма и тези страни в различна степен са с пъти по-висок жизнен стандарт от нас. Дори такава безлична изкуствена държава като БЮРМ ни превъзхожда по жизнено равнище. Само ние потъваме все по-надолу в мизерията!
Икономист
на 03.08.2012 в 10:02:38 #6СВИРКАТА, какъв Милошевич те гони бе олигофрен, все едно румънците да питат за Чаушеско, руснаците за Брежнев, ГДР-манците за Хонекер... Ако Милошевич беше на власт тези дни, Сърбия отдавна да беше ударила дъното и да дълбаеше надолу. Въобще сърбите щяха да са не по-малко изолирани както една Северна Корея. Така, че СВИРКА, такива олигофрени кат тебе за които проблемите все не са при нас, а някой друг ни ги прави, по-добре да не се обаждат. Ама какво ли обяснявам на тъпанари завършили някой ПУЦ
pusi
на 03.08.2012 в 09:01:39 #5Нали бяха под крилото на Русия,защо фалират
Balkandji Yovo
на 03.08.2012 в 08:12:52 #4dddddd
на 03.08.2012 в 07:06:37 #3WiFi
на 03.08.2012 в 02:28:24 #2Неолибералните политики са престъпление срещу човечеството.
Е_С_ССР
на 03.08.2012 в 01:55:08 #1Ехе, кога беше Югославията србете се биеха с паспортите си по теметата и казваха какви големи заплати взимат. Сега се опитват да копаят под нивото на Костов, Станишев и ББ
Тоя Балкански п-ов нещо въобще не движи от 13-ти век насам. От когато селджуците стъпиха на тази земя и върнаха региона с няколко века в цялостно развитие. 