Глобалната продоволствена криза, предизвикана от инвазията на Русия в Украйна, ескалира последните дни на фона на решения на ключови страни производителки за забрана на износа, с които се стремят да запазят жизненоважни хранителни доставки в рамките на своите граници, предава Ройтерс.
Конфликтът в Украйна заплашва глобалното производство на зърно, доставката на хранителни масла и износа на торове, кара цените на основните суровини да скочат и води до криза на енергийните пазари.
Палмовото масло е най-широко използваното растително масло в света и се използва в производството на много продукти, включително бисквити, маргарин, перилни препарати и шоколад. Цените на палмово масло са се повишили с над 50% тази година. На фона на това Индонезия - основен негов производител, забрани износа му.
Министърът на търговията на Индонезия Мухамад Луфти каза, че ограниченията на износа целят да гарантират, че цените на маслото за готвене в страната ще остават достъпни за потребителите.
Покачването на цените идва в момент, когато достъпността на храните е основно предизвикателство, докато икономиките се стремят да се възстановят от кризата, предизвикана от коронавируса и помага за подхранването на инфлацията по целия свят.
Русия и Украйна също са важни доставчици на хранителни масла и допринасят с близо 30% от световния износ на пшеница.
Украйна обяви в сряда, че е забранила износа на широк спектър от селскостопански продукти, включително ечемик, захар и месо до края на годината.
Конфликтът не само наруши доставките от Черноморския регион, но също така застрашава перспективите за реколтата, тъй като цените на торовете растат и доставките се свиват в отговор на рязкото покачване на цената на природния газ - ключов компонент в производствения процес за много продукти.
Световните цени на храните се покачиха до рекордно високо ниво през февруари, като достигнаха годишно увеличение от 20,7%, според агенцията на ООН по храните, докато много котировки продължиха да се покачват през този месец.
Фючърсите на малайзийското палмово масло се покачиха до най-висока стойност за всички времена след съобщението на Индонезия, докато цените на соевото масло скочиха до 14-годишен връх.
Русия и Украйна са основни производители на слънчогледово масло и двете страни представляват почти 80% от световния износ, оставяйки клиенти като Индия да се борят да осигурят доставки на алтернативи като палмово и соево масло.
Фючърсите за пшеница в Чикаго се покачиха с около 60% досега тази година, заплашвайки да повишат цената на основните хранителни продукти като хляба.
Загубата на два големи износителя на зърно - Украйна и Русия беше усложнена от новините, че състоянието на реколтата от пшеница в най-големия производител в света, Китай, може да е "най-лошото в историята", според министъра на земеделието на страната.
Лошите условия на отглеждане в засегнатите от суша части на САЩ изглежда ще намалят допълнително доставките.
Сърбия обяви в сряда, че ще забрани износа на пшеница, царевица, брашно и олио от четвъртък, за да противодейства на увеличението на цените, докато Унгария забрани целия износ на зърно миналата седмица.
България също така обяви, че ще увеличи зърнените си запаси и може да ограничи износа, докато не извърши планираните покупки.
Доставките на зърно от Румъния, основен износител, също се затегнаха, тъй като международните купувачи търсят алтернативи на доставките от Русия или Украйна, въпреки че в момента няма планове за ограничаване на доставките.
Глобалното производство на зърно също може да намалее, тъй като производството на торове, които помагат за повишаване на добивите, е намалено след покачването на цените на природния газ.
Yara - един от най-големите производители на торове в света, заяви в сряда, че намалява производството на амоняк и карбамид в Италия и Франция.
Норвежката компания предупреди миналата седмица, че конфликтът заплашва глобалните доставки на храни.
Русия беше основен доставчик на торове, но министерството на търговията и промишлеността на страната препоръча в петък производителите временно да спрат износа.
Somebodyelse
на 10.03.2022 в 21:02:09 #7Трионски аз бачкам само от дома. Но дори да не беше така няколко стотин $ на месец повече са малка цена за смачкаването на нискораслият фашисто-педерас каПутя.
GolaVoda
на 10.03.2022 в 09:30:50 #6Ами какво ще стане ако и нас не засеят заради високи цени на дизела??
Obektiven_29
на 09.03.2022 в 21:25:47 #5Явно светът не може без Русия.
Somebodyelse
на 09.03.2022 в 21:05:55 #4Трионаки на теб какво ти пука колко е хляба в България ?
mclaranist
на 09.03.2022 в 15:59:41 #3Смешно е как лепите епитети на хора, които дори не сте виждали. Руско, американско, африканско или каквото и да е. И как ги пращате, първо в Сибир, някои в Канада и къде ли не. Ок, ако това те прави щастлив. Но помни, че когато света отива по дяволите и вие ( ТИ ЛИЧНО), и аз ще го отнесем по пълна програма. И тогава да се вайкаш, да казваш ( ама нали аз бях от вашите, нашите, техните) няма да ни помогне. Не се научихте от историята, затова винаги ще се повтаря, но като фарс и с по-големи катастрофи. Мислите си, че като плюете руското, сте демократи, атлантици и т.н. Или другите, които плюят САЩ са русофили, комунисти и т.н. Не, да пи**еш срещу вятъра е признак на МАЛОУМИЕ. И ако от това нямаше да страдаме всички, щеше да е смешно. Когато казвам ФАКТИТЕ, дали ни харесват или не, няма значение. Можем само да се опитаме да се спасим и да извлечем ползи. А фактът е, че да изолираш и блокираш 1/4 от Земята, и страната даваща НАЙ-ГОЛЯМ дял от световните ресурси + храни, това е МАЛОУМИЕ. И не защото съм русофил, живее ми се в Русия. Не искам страната ми, Европа да са ок. И с подобни дебилни постъпки, като лидерите в ЕС, водещи се по акъла на САЩ, не правят това осъществимо.
DDT77
на 09.03.2022 в 15:46:09 #2руско тролче *** се е разписало първо. Ами бягай в Русия *** с идиотите. Бягай и се спасявай там, та да спасиш и нас от малоумното ти присъствие.
mclaranist
на 09.03.2022 в 15:26:37 #1Така, така. Играйте си на санкции още. Кога си глупав е лошо. Ама кога си глупав и си премиер и лидер на държава е КАТАСТРОФА. Продължавайте да блокирате, санкционирате и т.н. Русия. Накрая ще се чудите, как да туширате напреженията в страните си- инфлации, ценови катастрофи, закриване на бизнеси и предприятия. А Русия дори не е наложила ответни санкции или ограничаване на газ и петрол и др. суровини за Европа. Ама то се мисли първо, а не по акъла на САЩ- давайте европейци с вас сме. И лошото е, че Русия има на кого да изнася, Европа не е света. Но нас какво ни топли, ако те изнасят и отворят пазарите си за Азия, Лат. Америка и Африка. Ние суровините, заърното, пазарите от къде ще вземем??? Нали компаниите печелеха от руския пазар. Махането от там и бойкота ще се отрази на бюджетитие им, на плановете им и на капиталите им. А това е само върха на айсберга.