"Не знам кой дава съвети на премиера, но това е най-глупавото и най-неадекватното решение, което са вземали - във връзка с резерва от зърно.". Това заяви пред БНР бившият земеделски министър Мехмед Дикме, който бе представител на ДПС в кабинета на Тройната коалиция, а през 2007 г. напусна Движението.

Повод за думите му е обсъждането на днешното заседание на Министерския съвет за осигуряване на допълнителни пари за закупуване на зърнени култури и обяснението на премиера Кирил Петков за изкупуване на 1,5 млн. тона пшеница. 

Запасяваме се с 1.5 млн. тона зърно, спираме износа на ток при нужда

Запасяваме се с 1.5 млн. тона зърно, спираме износа на ток при нужда

Няма риск за доставките на петрол в България, уверява Кирил Петков

Зърненият баланс на България е милион и половина тона пшеница годишно, около 100 хиляди тона на месец, тоест до новата реколта на страната са необходими около 400-500 000 тона пряко сили, поясни бившият земеделски министър. По думите му в настоящия момент в складовете в страната има между 2,5 и 3 млн. тона пшеница.

"Имаме за две години зърно, което в момента е на склад в държавата. Вместо държавата да купува зърно от стара реколта, да направи всичко възможно веднага да освободи пазара и да стимулира износа на зърно. Това зърно, ако не се изнесе, България очаква 7 милиона тона ново производство след 3 месеца, които няма да има къде да ги складират", каза Дикме.

Държавата влиза на пазара на зърно

Държавата влиза на пазара на зърно

По този начин земеделските производители ще могат да реализират своята продукция

Той е убеден, че зърнопроизводителите сега трябва да изнасят продукцията си. По думите му е "много погрешно" това, че се налага забрана за износ на пшеница в настоящия момент.

Бившият земеделски министър твърди, че сегашната реколта трябва да излезе от България, а не да влезе в хамбарите. Той посъветва премиерът да отиде при възрастните селяни, които още от дядо си знаят, че преди жътва хамбарите се изпразват, изчистват се, за да може да прибере нова реколта.

България е запасена със зърно за две години, пазарът е спокоен

България е запасена със зърно за две години, пазарът е спокоен

Не се отчита повишено търсене на стоки у нас

Според него има тенденция към намаляване на международната цена на пшеницата. Страната ни трябва да се възползва, когато цената е висока, да влязат свежи пари при производителите, смята бившият земеделски министър.

"Ще бъде абсолютна грешка да купуват в момента на висока цена, при положение, че в страната има за две години напред налична пшеница", подчерта Мехмед Дикме, който попита защо трябва да се харчат държавни пари при пълни складове.

Няма да има къде да се складира зърното, предупреди Дикме. "Държавата няма складове за милион и половина тона", увери той.

Зърнопроизводителите: Няма адекватно действие относно резерва от зърното

Зърнопроизводителите: Няма адекватно действие относно резерва от зърното

Има паника и смут в сектора

Бившият земеделски министър смята, че войната в Украйна щяла да свърши до месец-два. Тя не може да бъде стогодишна, каза Мехмед Дикме. В края на юли вече ще имаме зърнен баланс и ако е необходимо, ако войната продължава, може да се купува юли-август, не сега, съветва ексземеделският министър.

Според него, ако през септември зърнопроизводителите няма къде да сложат новата реколта, може да докарат комбайните и тракторите пак на жълтите павета. "Тогава ще разберат каква грешка са направили", коментира Мехмед Дикме. Според Дикме никой у нас не бива да се притеснява, че могат да станат катаклизми с пшеницата.

Междувременно Сърбия забрани износа на брашно, царевица, пшеница и олио. 

Продоволствена криза заплашва света

Продоволствена криза заплашва света

Все повече страни ограничават износа